طول عمر واقعی یک هارد دیسک چقدر است؟

بیش از سی سال است که هارد دیسک به عنوان یکی از اجزا اصلی ذخیره سازی اطلاعات وارد دنیای آی تی شده است.ولی آیا تا به حال فکر کرده اید عمر مفید هارد دیسک چقدر است؟
با توجه به اینکه گارانتی هارد دیسک فقط 12ماه است این سوال پیش می آید که بعد از ذخیره اطلاعات روی هارد دیسک تا چه زمانی میتوان به عمر هارد دیسک اعتماد کرد؟
جالب است بدانید با وجود استفاده گسترده از هارد دیسک در رایانه ها و حتی گوشی های هوشمند هنوز هیچ شرکتی به صورت رسمی مطالعاتی روی عمر هارد دیسک انجام نداده است.
اخیراً شرکتی به نام Backblaze یک شرکت پشتیبان آنلاین نامحدودکه دارای 2500 دیسک در مجموعه خود است نتایج خود از طول عمر دیسک هایی که مورد استفاده قرار میگیرد را به صورت زیر منتشر کرده است.

چه مدت از شروع به کار هارددیسک گذشته؟
Backblaze تا کنون 25000 دیسک سخت را به طور مداوم در طول چهار سال گذشته نگهداری کرده است.
هر بار که یک دیسک failed میشود ، پیغامی مبنی بر خرابی آن صادر می شود و سپس باید دیسکی در همان اسلات جایگزین کرد. اکنون دارای اطلاعات و نمودارهای شگفت انگیز است که جزئیات failedشدن دیسک ها از ابتدا راه اندازی در طول مدت 4 سال را نشان میدهد.

به نظر می رسد که درایوهای هارد دیسک دارای سه مرحله متمایز fail هستند. در فاز اول که 1.5 سال طول می کشد، هارد دیسک دارای نرخ fail سالانه 5.1٪ می باشد. در 1.5 سال آینده نرخ fail سالانه به 1.4٪ کاهش می یابد. پس از سه سال، میزان fail در سال به 11.8٪ رسیده است. به طور خلاصه این بدان معنی است که حدود 92 درصد از درایوها در 18 ماه اول به درستی کار می کنند و تقریبا همه آنها (90 درصد) این روند کاری را تا 3سال می توانند ادامه دهند.
با در نظر گرفتن این آمار کمتر از 80درصد هارد دیسک ها به چهارمین سال برای استفاده می رسند و این شرکت اطلاعات بیشتری در این خصوص ارائه نکرده است. ولی مهندس برجسته در حوزه IT ، براون بیچ، احتمال fail دیسک در سال را حدود 12 درصد اعلام کرده است این بدان معنی است که هر هارد دیسک میتواند حتی 16سال نیز عمر مفید داشته باشد.

چرا دیسک fail می شود؟
به سه دلیل و در سه مرحله دیسک fail می شود.معمولا دیسک های که در سال اول fail مشوند به علت ایراد یا نقص فنی در زمان تولید می باشد و یا بر اثر سوانح کاملاً اتفاقی ممکن است یک هارد دیسک در 18 تا 36 ماه اول کاری خود fail شود. فاز دوم بعد از 4سال استفاده رخ میدهد که کارایی دیسک به تدریج کاهش می یابد و استهلاک در قطعات استفاده شده ایجاد میشود.
شایان ذکر است که Backblaze از درایوهای نرمال مصرف کننده استفاده می کند که ضمانت نامه 18 تا 36 ماه دارن و این نوع دیسک ها معمولاً 97.5% تا 1سال و 90% تا 4سال بدون مشکل کار خواهند کرد.

در مورد هارد دیسک های سازمانی که دارای ضمانت نامه پنج ساله هستند این آمار قطعاً تغییراتی خواهد داشت زیرا این هارد دیسک ها بعد از تست های دقیق روانه بازار می شود.البته می بایست در نظر داشت تمامی هارد دیسک ها بعد از 4سال شروع به فرسایش میکنند.

نتیجه گیری
با توجه به اطلاعات و آمار ذکر شده اگر شما هارددیسک خریداری کردید به احتمال 90درصد تا 3سال بدون مشکل کار خواهد کرد و بهترین کار برای حفاظت از اطلاعات back up گیری مداوم از اطلاعات است.شایان ذکر است این آمار برای دیسک های داخلی ارائه شده است نه دیسک های خارجی . عوامل گوناگونی باعث آسیب دیدن دیسک خارجی میشود.
همچنین آمار ارائه شده در این مقاله برگرفته از اطلاعات شرکت BackBalze است که در آن دیسک ها به صورت شبانه روزی مورد استفاده قرار میگیرد بنابراین برای دیسک های خانگی طول عمر بیشتری می توان متصور شد.

منبع : https://www.extremetech.com/computing/170748-how-long-do-hard-drives-actually-live-for
ترجمه توسط : شرکت مهندسی کاوش پردازان برسا