تکنولوژی Switch Stacking چیست

تکنولوژی Switch Stacking چیست؟

در طراحی شبکه های کامپیوتری، سوئیچ های اترنت نقش مهمی ایفا می کنند. دلیل این امر اثرگذاری آن ها بر چگونگی فعالیت قسمت های مختلف شبکه کامپیوتری است. به همین جهت از روش های گوناگونی برای ارتقا عملکرد سوئیچ های شبکه استفاده می‌شود تا به بالاترین سطح کارایی خود برسند. تکنولوژی Switch Stacking یکی از اقدامات مهم در بهبود عملکرد شبکه است. سوئیچ استکینگ با متصل نمودن سوئیچ های یک استک به یکدیگر موجب می گردد که این سوئیچ های به هم متصل شده، عملکردی مانند یک سوئیچ واحد داشته باشند.

 

با بکارگیری سوئیچ استکینگ امکان Load Balancing و Redundancy در سوئیچ هایی که امکان استکینگ دارند بوجود می آید. این سوئیچ ها به وسیله کابل استک به یکدیگر متصل می گردند و فاصله بین آن ها نباید بیشتر از ۳ تا ۴ متر باشد زیرا طول کابل استک حداکثر ۵ متر است. همچنین سوئیچ هایی که به یکدیگر متصل می شوند باید از یک برند، مدل و سری انتخاب گردند. پس از اتصال سوئیچ ها، یکی از آن ها به عنوان استک مستر معرفی می شود و سوئیچ های دیگر موجود در پشته یا استک، سوئیچ های اسلیو هستند.

تکنولوژی Switch Stacking چیست؟ 2

مشاهدا لیست تجهیزات امنیت شبکه

تکنولوژی Switch Stacking چه مزایایی و معایبی دارد؟

باید بدانید که هر گونه پیکربندی که بر سوئیچ های درون استک اعمال می شود، ابتدا بر روی سوئیچ استک مستر تاثیر می گذارد و پس از آن از طریق این سوئیچ، تغییرات جدید به سوئیچ های اسلیو که در استک قرار دارند، انتقال می یابد. یکی از مزایای مهم تکنولوژی Switch Stacking این است که با اتصال چند سوئیچ که قابلیت استک شدن دارند می توان فقط با یک آدرس آی پی، همه سوئیچ های موجود در استک یا کلاستر را به صورت متمرکز مدیریت نمود زیرا این سوئیچ ها اکنون به یک سوئیچ واحد تبدیل شده اند.

مزایای دیگر بکارگیری تکنولوژی Switch Stacking شامل انعطاف پذیری در توسعه شبکه، مقیاس پذیری شبکه، راحتی در مدیریت از راه دور سوئیچ ها و … می‌باشد. از طرف دیگر سوئیچ استکینگ ایراداتی دارد که می توان به اشغال کردن فضای زیاد در رک ها و هزینه بالای اجرای آن اشاره نمود.

مدیریت متمرکز از یک نقطه واحد

در یک استک، یک سوئیچ واحد، همه سوئیچ ها را مدیریت می کند. سوئیچ استکینگ موجب می شود تا فعالیت های تکراری مدیر شبکه کاهش یابد و دستگاه های کمتری درگیر باشند. همانطور که گفتیم سوئیچ استکینگ باعث می گردد تا یک سوئیچ منطقی از چند سوئیچ فیزیکی که در یک استک قرار دارند، ایجاد شود. برای مدیریت این سوئیچ منطقی فقط به یک آدرس آی پی نیاز داریم. از طریق این سوئیچ واحد منطقی می توان همه موارد مدیریتی را که بر سوئیچ های فیزیکی اعمال می گردد را مدیریت و پیکربندی نمود.

قابلیت افزونگی و دسترسی سطح بالا

تکنولوژی فلکس استک با داشتن اتصالات پر سرعت می تواند امکان ارتباط پایدار افزونگی (Redundancy) را از یک عضو به دیگر اعضای استک فراهم آورد. قابلیت استکینگ با استفاده از ویژگی افزونگی موجب می شود تا برای پورت های uplink و سوئیچ فیزیکی، سوئیچ های اترنت به طور دائم در دسترس باشند. یعنی یک ارتباط پایدار همیشگی ایجاد می نماید. ویژگی دسترسی در سطح بالا می تواند موجب افزایش طول عمر اتصالات شبکه شود.

تکنولوژی Switch Stacking چیست؟ 4

تکنولوژی FlexStack و FlexStack-Plus چیست؟

یک نوع تکنولوژی استکینگ، فلکس استک است که به سوئیچ های سری 2960-S سیسکو اختصاص دارد. همچنین فلکس استک پلاس مختص سوئیچ های سری 2960-X و 2960-XR می باشد. هر دوی این تکنولوژی ها برای استکینگ با یکدیگر به یک ماژول خارجی مخصوص و برای ارتباط با ماژول ها به یک کابل فلکس استک نیاز دارند.

استفاده از این ماژول های مخصوص جهت اتصال سوئیچ ها به هم موجب می گردد که سوئیچ هایی که در کلاستر یا استک هستند، مانند یک سوئیچ واحد عمل نمایند. تکنولوژی فلکس استک و فلکس استک پلاس با بهره گیری از ساختارهای درونی مثل قابلیت پیش تنظیمی، دسترسی در سطح بالا و 1+N Redundancy باعث می شوند تا مجموع هزینه های شبکه کاهش یابد.

تکنولوژی FlexStack با سوئیچ های سری 2960-S و FlexStack-Plus با سوئیچ های سری 2960-X و 2960-XR به ترتیب در سال های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۳ معرفی شدند. فلکس استک پلاس بر پایه فلکس استک است و به نوعی ارتقا یافته آن محسوب می شود. فلکس استک پلاس به دلیل داشتن پهنای باند دو برابری نسبت به فلکس استک می تواند باعث گردد تا سوئیچ های بیشتری جزو اعضای استک قرار بگیرند.

 

افزایش ظرفیت شبکه با Switch Stacking سیسکو

 

Mix FlexStack چیست؟

فلکس استک پلاس با فلکس استک و نسخه های قبلی 2960-S سازگاری دارد. می توان از 2960-S و 2960-X استفاده نمود و با ترکیب آن ها یک استک جدید ساخت. فلکس استک پلاس می تواند در استکی که درونش 2960-S و 2960-X قرار گرفته اند، توانایی خود را در سطح فلکس استک تنظیم کند به صورتی که حداکثر اعضای استک به عدد ۴ برسد و به پهنای باند استک 40Gbps دست پیدا کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *