معرفی پورت SFP و کاربرد آن 1

معرفی پورت SFP و کاربرد آن

در انتقال پرسرعت داده‌ها و در جاهایی که یک شبکه کامپیوتری وسیع پیاده‌سازی شده است از پورت SFP استفاده می‌شود. این پورت ها بوسیله فیبر نوری یا کابل مسی می‌توانند، شرایط را برای یک ارتباط پرسرعت و مطمئن فراهم کنند.

پورت SFP چیست؟

پورت SFP محل قرار گرفتن ماژول SFP یا همان گیرنده – فرستنده‌های کوچک است که در دستگاه‌های شبکه وجود دارند. وجود این پورت در شبکه، شرایط را برای اتصال روترها و سوئیچ ها فراهم می‌نماید. ماژول SFP یک فرستنده و گیرنده کوچک است که در یک قاب فلزی تعبیه شده و امکان انتقال داده را از طریق کابل به دستگاه دیگر میسر می نماید. این ماژول قابلیت جدا شدن را دارد.

پورت SFP بر روی چه دستگاه هایی تعبیه می شود؟

این پورت بر روی دستگاه هایی که در شبکه قرار می گیرند تعبیه می شود. این دستگاه ها شامل کارت رابط شبکه، روتر، سرور و سوئیچ هستند. بیشتر سوئیچ هایی که در شبکه های بزرگ کامپیوتری بکار گرفته می شوند، حداقل دو پورت SFP دارند. به پورت های SFP گاهی اوقات سوئیچ SFP نیز می‌گویند.

 

راهنمای جامع خرید تجهیزات جانبی سرور HP

نحوه کار پورت SFP و کاربرد آن

پورت SFP برای دستگاه‌های شبکه رایانه ای که از یکدیگر فاصله زیادی دارند، شرایطی را فراهم می‌کند تا بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار نمایند. از طریق این پورت و برای فواصل طولانی به وسیله کابل کشی مناسب، میتوان عملیات جابجایی داده بین دو دستگاه شبکه را انجام داد.

در شبکه‌های کامپیوتری گوناگون که فاصله طولانی بین دستگاه های شبکه وجود دارد، برای یک ارتباط راحت و سریع میتوان از پورت SFP و ماژول مربوط به آن استفاده نمود. استفاده از این پورت باعث میشود تا عملکرد شبکه و حجم اطلاعات هنگام اتصال سوئیچ های شبکه گیگابیتی افزایش یابد. زیرا در اتصال کابلی دستگاه های شبکه در یک محیط وسیع نیاز به ضریب اطمینان بالا و سرعت زیاد داریم.

معرفی پورت SFP و کاربرد آن 3

فاصله دو دستگاه شبکه هنگام بکارگیری پورت SFP چقدر است؟

این فاصله میتواند متفاوت باشد که بستگی به سرعت انتقال داده ها به وسیله ماژول SFP دارد. با آگاهی از سرعت انتقال داده، می توانیم نوع کابلی که باید برای این کار استفاده کنیم را مشخص نماییم.

چه نوع کابلی برای اتصال پورت های SFP به یکدیگر وجود دارد؟

از کابل های شبکه Cat6, Cat6a و Cat7 و کابل های فیبر نوری نوع سینگل مد و مالتی مد می توان برای اتصال پورت های SFP استفاده نمود. برای اتصالاتی که کمتر از ۱۰۰ متر فاصله دارند از کابل Cat6a استفاده می شود که البته بین کابل های مجاور ممکن است تداخل ایجاد شود و همین مسئله بر روی فاصله اتصال تاثیر منفی می گذارد. برای کاهش تداخل، از کابل Cat7 که دارای محافظ است می توان استفاده نمود اما به دلیل اینکه ضخامت کابل افزایش می یابد، نصب آن با دشواری انجام می گردد. برای مسافت های حداکثر ۲ کیلومتر از کابل های مالتی مد استفاده می شود و کابل های سینگل مد از مسافت های تا ۴۰ کیلومتر پشتیبانی می کنند.

آشنایی با انواع پورت

نوع 1000BASE-T

طراحی این نوع پورت برای کابل های شبکه مسی می باشد که فواصل تا ۱۰۰ متر را پوشش می‌دهند. این پورت به طور اتوماتیک میتواند از حالت MDIX و MDI و سرعت‌های ۱۰، ۱۰۰ و ۱۰۰۰ گیگابیت بر ثانیه پشتیبانی نماید.

نوع 1000BASE-SX

از این نوع پورت جهت ارتباط به وسیله فیبر نوری استفاده میشود و میتواند فواصل تا ۵۵۰ متر را ساپورت نموده و فعالیت خود را بر روی فیبرهای معمولی چند حالته انجام دهند. با استفاده از فیبر ۵۰ میکرونی می توان فواصل یک کیلومتری را نیز پوشش داد. اما در فیبر نوری ۶۲.۵ میکرومتری FDDI، این فاصله به ۲۲۰ متر کاهش می‌یابد.

پورت SFP

نوع 1000BASE-LX/LH

این نوع پورت برای فیبرهای تک و چند حالته استفاده می شود و نوع LX آن با استاندارد IEEE 802.3z سازگاری کامل دارد. از این پورت به صورت تک حالته برای فواصل ۱۰ کیلومتر و به شکل چند حالته برای فواصل ۵۵۰ متر استفاده می شود.

نوع 1000BASE-EX

طراحی این نوع پورت به صورت تک حالته و برای فواصل زیاد است. این فاصله می تواند تا ۴۰ کیلومتر باشد. برای اتصال بک تو بک نیاز است تا بین پورت SFP و کابل نوری از یک کاهش دهنده (attenuator) 5-dB استفاده کنیم.

نوع 1000BASE-ZX

از این نوع پورت نیز بصورت تک حالته و برای فواصل طولانی استفاده می‌گردد. طراحی آن طبق استانداردهایی است که برای ارسال داده‌ها با فیبرهای تک حالته وجود دارد. این پورت میتواند فواصل تا ۷۰ کیلومتر را پوشش دهد که البته دقت ارتباط به عواملی چون ارتباط دهنده، تعداد قطعات فیبر و کیفیت فیبر بستگی دارد.

 

شرکت مهندسی کاوش پردازان برسا، بعنوان یکی از اولین وارد کنندگان سرورها و تجهیزات شبکه، با افتخار قادر به تامین و تجهیز جدیدترین؛ و حتی قدیمی ترین دستگاه ها و قطعات مربوط به آنها، آن هم با بهترین قیمت و گارانتی می‌باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *