استوریج PowerScale

اهمیت استوریج PowerScale برای مقابله با داده‌های بدون ساختار

تاکنون هزاران سازمان جهت مدیریت داده‌های بدون ساختار خود، به استوریج Dell EMC PowerScale روی آورده‌اند. در این مقاله، ابتدا بررسی خواهیم کرد که چرا مدیریت صحیح داده‌های بدون ساختار کاملا ضروری است و چگونه داده‌ها بعنوان تمایز واقعی در هر صنعت عمل می‌کنند. سپس به بررسی قابلیت‌های استوریج جدید Dell PowerScale و نقش مهم آن در مدیریت داده‌های بدون ساختار می‌پردازیم.

داده‌های بدون ساختار چیست؟

داده‌های بدون ساختار یا Unstructured data اغلب سازماندهی نشده‌اند و می‌توانند در قالب‌های مختلفی باشند که تجزیه و تحلیل آنها دشوارتر است.

بعنوان مثال، در پاتالوژی یا تصویربرداری پزشکی حجم عظیمی از داده‌ها تولید می‌شود که می‌تواند برای مدل‌های هوش مصنوعی جهت تشخیص حیاتی باشد. با این حال، بدون آماده سازی موثر داده‌ها، سیستم هوش مصنوعی ممکن است جزئیات مهم را از دست بدهد یا ارزیابی‌های نادرستی انجام دهد و بیماران را به خطر بیندازد.

یا مثلا به یک فروشگاه اینترنتی فکر کنید که سال‌ها بازخورد مشتریان را در قالب پیام‌های متنی، تصاویر محصولات و پیام‌های صوتی بعنوان تعاملات مشتری نگهداری کرده است. با سازماندهی و تجزیه و تحلیل این داده‌های بدون ساختار، خرده فروش می‌تواند بینش ارزشمندی در مورد ترجیحات مشتری بدست آورد، روندهای نوظهور را شناسایی کند و تجارب مشتری را بهبود بخشد.

داده‌های بدون ساختار تقریبا 80 درصد از داده‌های یک سازمان را تشکیل می‌دهند. انتظار میرود این مقدار داده سال به سال رشد کند و بطور فزاینده‌ای در مراکز داده و ابرها پخش شود و باعث پیچیدگی قابل توجهی برای مشتریان شود.

 

اهمیت و ارزش داده‌های بدون ساختار

داده‌ها فقط اطلاعات نیستند؛ آنها دارایی سازمانها هستند. در بسیاری از صنایع، کسب و کارها حجم عظیمی از داده‌ها را در طول زمان تولید و انباشته می‌کنند. این داده‌ها می‌توانند معدن طلای دست نخورده‌ای برای تحلیل و تصمیم‌گیری در زمان درست باشند. اما برای باز کردن پتانسیل واقعی آن، باید داده‌ها را بدرستی برای هوش مصنوعی آماده کنید.

مهم نیست که مدل‌ها یا الگوریتم‌های هوش مصنوعی شما چقدر پیچیده و پیشرفته هستند، آن‌ها فقط می‌توانند به خوبی داده‌هایی را که روی آن‌ها آموزش دیده‌اند، تحلیل کنند. هنگام برخورد با داده‌های بدون ساختار مانند تصاویر، فیلم‌ها، اسناد و صدا، این ضعف بیشتر آشکار می‌شود.

تهیه صحیح این داده‌ها شامل مرتب سازی، دسته‌بندی و قابل خواندن کردن آنها بایستی توسط ماشین انجام شود. بدون این مراحل، مدل‌های هوش مصنوعی که تلاش می‌کنند بر اساس داده‌های بدون ساختار تحلیل یا پیش‌بینی کنند، با مشکل مواجه خواهند شد که منجر به نتایج غیربهینه و بینش‌های احتمالی گمراه‌کننده یا مغرضانه می‌شود.

 

داده‌ها بعنوان سوخت برای هوش مصنوعی

در عصر هوش مصنوعی (AI)، داده‌ها اغلب بعنوان استاندارد طلایی جدید مورد ستایش قرار می‌گیرند. سوختی که موتورهای هوش مصنوعی را به سمت نوآوری هدایت میکند. اما این موضوع شامل هر داده‌ای نیست. این کیفیت و آماده‌سازی داده‌ها است که واقعاً تفاوت ایجاد میکند. تهیه داده‌های با کیفیت بالا از حجم بالایی از اطلاعات پیچیده، همواره یک چالش برای سازمانها است.

توانایی تبدیل این داده‌ها به بینش‌های عملی با هوش مصنوعی، اغلب در زمان واقعی، به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا استراتژی‌های خود را با داده‌های منحصربفرد کسب‌وکارشان تنظیم کنند. داده‌های بدون ساختار وقتی بدرستی آماده شوند، میتوانند به رهبران صنعت جهت تدوین استراتژی‌ها و رویکردهای مشتری محور بسیار کمک کنند.

 

بیشتر بدانید 

LTO چیست؟

 

قابلیت‌های نرم‌افزاری استوریج PowerScale

در جدیدترین محصول خانواده استوریج PowerScale شرکت دل، نسخه OneFS9.4 معرفی شد که در واقع قدرت پشت سیستم‌های ذخیره‌سازی PowerScale است. OneFS اجازه می‌دهد تا چندین PBS ذخیره‌سازی توسط یک نفر مدیریت شود. همچنین ویژگی‌هایی بیشتری از جمله مدیریت ورود به سیستم حسابرسی انعطاف‌پذیر و پاکسازی برای تأمین امنیت، انطباق بیشتر با نیازهای کسب و کار را ارائه میدهد.

استوریج PowerScale در قسمت نرم‌افزار از سیستم عامل OneFS با فناوری پیشرفته جدید data reduction استفاده میکند که چهار برابر کارایی آن را به نسبت ایزیلون بالاتر برده است. قابلیت اتصال مستقیم به چندین ارائه دهنده خدمات کلاد عمومی مانند AWS آمازون و همچنین پشتیبانی از Ansible، Kubernetes و Openshift نیز در آن گنجانده شده است. از این سیستم عامل پیش از این در محصول ایزیلون Dell نیز استفاده شده بود.

از طرفی در PowerScale از نرم افزار DataIQ نیز برای مدیریت دیتا استفاده شده است که به یک چالش بزرگ برای شرکت‌ها تبدیل شده است. با استفاده از DataIQ میتوان کنترل کاملی بر روی دیتا داشت و با درک درستی که از آن حاصل میشود میتوان مطمئن شد که افراد درستی به آنها دسترسی پیدا کرده و همچنین در رتبه و طبقه مناسب خود قرار خواهند گرفت.

استوریج powerscale

قابلیت‌های سخت‌افزاری استوریج PowerScale

رنج وسیعی از پروتکل‌ها مانند FTP، NFS، SMB و HDFS توسط این استوریج پشتیبانی میشود که نگرانی‌های شما را از بابت استفاده از نرم‌افزارهای قدیمی و جدید و سازگاری آنها با استوریج، حل میکند.

از منظر ابعاد سخت‌افزار نیز این استوریج در اندازه یک یونیت عرضه شده است. هاردهای NVMe در آن بکار رفته و قادر است به میزان ۱۵.۸ میلیون IOPS را تحویل شما دهد.

از طرفی کمپانی Dell در پلتفرم ذخیره‌سازی داده‌های بدون ساختار خود، اولین کسی بود که QLC را معرفی کرد. دو دستگاه PowerScale F600 و PowerScale F900 مجهز به NVMe میباشند که تا 15 ترابایت و 30 ترابایت QLC SSDS را ارائه می‌دهند.

این درایوهای QLC جدید پشتیبانی قدرتمندی از بارهای کاری سریع NAS که نیاز به عملکرد و ظرفیت بالا دارند؛ ارائه میدهند. مانند: مدل‌سازی مالی، رسانه و سرگرمی، هوش مصنوعی  (AI)، یادگیری ماشین (ML) و یادگیری عمیق (DL). درایوهای QLC به مشتریان کمک می‌کنند تا علاوه بر اینکه هزینه‌های حافظه فلش را کاهش می‌دهند، انعطاف‌پذیری بیشتری را نیز تجربه کنند.

DellEMC-PowerScale-F900

ویژگی‌های اصلی خانواده محصولات Dell PowerScale

بیشتر قابلیت‌های ذکر شده در زیر نیز در واقع دستاوردهای OneFS9.4 میباشد.

1- مدیریت بسیار آسان و متمرکز: PowerScale با ارائه نرم‌افزارهای مدیریت متمرکز، سازمان‌ها را قادر می‌سازد تا عملیات مدیریت داده را بهبود بخشند. این ابزارها امکاناتی نظیر نظارت، کنترل و بهینه‌سازی عملکرد ذخیره‌سازی را برای سازمانها فراهم میکنند.

2- امنیت بالا: با قابلیت‌هایی نظیر رمزنگاری داده‌ها، دسترسی محدودشده و مکانیزم‌های حفاظتی، PowerScale امنیت داده‌ها را تضمین می‌کند. همچنین در برابر تهدیدات بیشتر، مجهز به نرم افزار ضد ویروس ساده، مقیاس پذیر و قدرتمند مبتنی بر CAVA است که با تمام فروشندگان پیشرو آنتی ویروس سازگار است.

3- افزایش انعطاف پذیری: انعطاف پذیری در تنظیمات رمزگذاری قابل تنظیم برای ترافیک تکرار شده SyncIQ ، کنترل دقیق را برای مدیران فراهم می‌کند.

4- مقیاس‌پذیری بالا: PowerScale با استفاده از سیستم‌های متمرکز و قابل مقیاس، می‌تواند ظرفیت ذخیره‌سازی را بصورت فزاینده‌ای افزایش داده و با نیازهای رو به رشد سازمان همراه شود.

5- عملکرد سریع و قوی: PowerScale با بهره‌گیری از فناوری‌های پیشرفته و پردازش قدرتمند، قابلیت ارائه عملکرد بالا را داراست. این امر به سازمان‌ها کمک می‌کند تا در پردازش و مدیریت داده‌های حجیم و پیچیده سریعتر عمل کرده و فرایندهای خود را بهبود بخشند.

6- پشتیبان گیری: در سری جدید قابلیت پشتیبان‌گیری بطور قابل توجهی افزایش یافته است و شامل قابلیت‌های راه‌اندازی مجدد پیشرفته است که پشتیبان‌گیری سریعتری را ایجاد می‌کند و اهداف RPO و RTO را بهبود می‌بخشد.

7- یکپارچگی با بسترهای ابری: خانواده محصولات Dell PowerScale بصورت سازگار با بسترهای ابری عمل می‌کند. این امکان به سازمان‌ها کمک می‌کند تا به‌راحتی با استفاده از راهکارهای هیبریدی و چندشاخصه، داده‌ها را در محیط‌های مختلفی مانند بسترهای ابری، محلی و رایانش لبه مدیریت کنند.

 

کلام آخر

برای استفاده کامل از پتانسیل هوش مصنوعی، کسب‌وکارها باید اهمیت آماده‌سازی داده‌ها را بشناسند و روی ابزارها، فرآیندها و تخصص موردنیاز برای تبدیل داده‌های بدون ساختار به منبع ارزشمندی از داده‌ها، سرمایه‌گذاری کنند. اینجاست که راه‌حل‌های داده‌های بدون ساختار Dell وارد عمل می‌شوند.

کمپانی Dell Technologies پیشتاز ذخیره‌سازی، دسترسی، بازیابی و مدیریت پرونده‌ها در مقیاس PetaByte است. بنابراین، اگر می‌خواهید هزینه‌های IT خود را پایین آورده، بهره‌وری از داده‌های ذخیره‌سازی شده را به حداکثر برسانید، و فضای ذخیره‌سازی خود را ایمن‌تر کنید؛ از سیستم‌های ذخیره PowerScale و OneFS 9.1  استفاده کنید.

بطور خلاصه، خانواده محصولات Dell PowerScale با قابلیت‌های قدرتمندی نظیر مقیاس‌پذیری، امنیت و عملکرد بالا، مدیریت متمرکز و یکپارچگی با بسترهای ابری، سازمان‌ها را در ذخیره‌سازی و مدیریت داده‌های حجیم، پیچیده و بدون ساختار تقویت می‌کنند. توسعه تکنولوژی در PowerScale به میزانی است که میتوان به راحتی از آن در پروژه‌های هوش مصنوعی، اینترنت اشیاء و بیگ دیتا استفاده کرد.

جهت استعلام قیمت و خرید انواع استوریج Dell EMC یا خرید تجهیزات جانبی استوریج مانند دیسک استوریج، ماژول IO Module Dell EMC و محفظه هارد ذخیره ساز (DAE انکلوژر) با کارشناسان برسا تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *