انتخاب پاور مناسب سرور hp

نحوه انتخاب پاور مناسب سرور hp

برای تامین انرژی سرور و سایر تجهیزات آن به یک یا چند پاور مناسب سرور Hp نیاز دارید. اما درک تفاوت‌های بین پاورها شاید کمی دشوار باشد. پاورهای تیتانیوم، پلاتین، طلا، وات های مختلف، منابع تغذیه اضافی و بسیاری از فاکتورهای دیگر که هنگام خرید این قطعه باید لحاظ کنید. هر مدل پاور (Power Supply) امکانات متفاوتی را در سرورهای اچ پی ارائه میکند و عملکرد مختلفی دارد که این تفاوت ها سبب میشود قیمت پاور سرور HP نیز بالا و پایین شود.

سرورها برای عملکرد مداوم طراحی شده‌اند پس به یاد داشته باشید انتخاب پاور مناسب برای سرور برای حفظ قابلیت اطمینان و عملکرد آنها ضروری است. برای تصمیم گیری آگاهانه وقت بگذارید و در صورت نیاز با کارشناسان مشورت کنید.

بیایید در ابتدا با انواع پاورهای سرور اچ پی آشنا شویم سپس فاکتورهای لازم جهت انتخاب پاور مناسب سرور HP را بررسی کنیم.

انواع پاور سرور hp

پاور سرورهای اچ پی بر مبنای عملکرد، ولتاژ و سازگاری با سرورها به شرح زیر طبقه‌بندی می‌شود:

hp power supply 800w

1- پاور سرور Hp مدل  Common Slot :

این پاور سرورها دارای قابلیت HOT SWAP هستند، یعنی میتوان در هنگام کار سرور و بدون خاموش کردن آن، منبع تغذیه را تعویض کرد. یکی دیگر از ویژگی های قابل توجه این پاورها Tool Less بودن این نوع پاور است. منظور از Tool less بودن این است که برای نصب و یا جدا کردن این مدلها از سرور به هیچگونه ابزاری نیاز نیست.

2- پاور سرور Hp مدل  Titanium:

این پاورها با بازدهی ۹۶ درصد بیشترین عملکرد را در بین پاورهای سرور Hp دارند و برای سرورهایی که نیازمند توان بالا هستند مناسب است. پاور تیتانیوم با حداکثر بهره‌وری ۹۶٪ از hp power discovery services  و hot plug پشتیبانی ‌می‌کنند. مدل معروف این گروه پاور سرور اچ پی 750W  است.

 3- پاور سرور Hp مدل  Platinum:

پاورهای پلاتینیوم پس از تیتانیوم با ارایه عملکرد تضمین شده ۹۴ درصد گزینه مناسبی برای مراکز داده هستند. این پاورها با حداکثر بهره‌وری ۹۴ درصد از hp power discovery services پشتیبانی نمی‌کنند، اما از فناوری Hot Plug پشتیبانی می‌کنند. برخی از مدل‌های این گروه عبارتند از: hpe 460w 739252-b21 و hpe 750w 739254-b21

 4- پاور سرور Hp مدل  Gold :

این پاورها با توان ۹۲ درصد سومین گزینه مناسب برای سرورهای مستقر در مراکز داده هستند. پاورهای سرور گلد با پشتیبانی از فناوری hot plug در دسترس کاربران قرار دارند. از مدل‌های این گروه میتوان به مدل hpe 460w 503296-b21 و مدل hpe 750w 512327-b21 اشاره کرد.

 5- پاور سرور Hp مدل  Silver:

پاورهای سیلور با حداکثر بهره‌وری تا ۸۹ درصد ‌و پشتیبانی از فناوی hot plug از دیگر گزینه‌های در دسترس است. مدل معروف این گروه hp 1200w 500172-b21 است.

 6- پاور سرور Hp مدل  Flex Slot:

این پاورها علاوه بر اینکه از فناوری common slot استفاده می‌کنند، خروجی‌های برق مختلفی ارایه می‌دهند تا کاربران بتوانند بر مبنای سروری که دارند گزینه مناسب را خریداری کنند.

پاور flexible slot از نظر الکتریکی و فیزیکی طوری طراحی شده تا بتواند در هنگام کار سرور تعویض شود. این منابع تغذیه در رنج وسیعی از توان ورودی و خروجی ساخته شده تا استفاده کننده بتواند از سرورهای hp بدون مشکل استفاده کند. مدل معروف این گروه پاور سرور hp 500w platinum flex slot است.

پاور سرور اچ پی

ویژگی‌های کلیدی برای انتخاب پاور مناسب سرور hp

برای انتخاب مناسب ترین پاور برای سرور Hp تان باید ویژگی های متفاوتی را درنظر بگیرید که در ادامه به مهمترین آنها اشاره میکنیم.

 • کارایی:

  کارایی پاور سرور مهمترین عاملی است که آنها را از هم متمایز میکند. بطور کلی، هرچه یک منبع تغذیه کارآمدتر باشد، انرژی کمتری مصرف کرده و تاثیر بسزایی در افزایش راندمان و عملکرد سرور خواهد شد. از طرفی انتخاب یک پاور با کارایی بالاتر میتواند هزینه های برق را کاهش داده و نیاز به تجهیزات خنک کننده را از بین ببرد و در نهایت سبب افزایش عمر مفید سرور خواهد شد.

  همانطور که در بالا نیز ذکر شد؛ پاورهای تیتانیوم کارآمدترین گزینه هستند که 96 درصد راندمان برق را ارائه می‌دهند. پاورهای پلاتینیوم با 94 درصد کارایی کمتری دارند. منبع تغذیه طلا بازده پایین 92 درصد را ارائه میدهد.
  برای مراکز داده، سازمانها و مراکز بزرگ که عمدتا چندین سرور را با هم در یک رک اجرا می‌کنند، با انتخاب یک پاور مناسب با راندمان بالا، صرفه‌جویی در هزینه‌های برق می‌تواند در طول یک سال بسیار چشمگیر باشد.

 • رتبه‌بندی قدرت پاور:

  این ویژگی بسیار مهم است زیرا تعیین میکند که آیا این پاور میتواند ارتقاء سرور، خطر داغ شدن بیش از حد و مصرف برق سرور را تحمل کند یا خیر. رتبه‌های پاور معمولاً به شرح زیر طبقه‌بندی میشوند:
  کم: کمتر از 600 وات
  متوسط: 600-800 وات
  زیاد: 800-1100 وات
  حداکثر: بیش از 1100 وات

  برای تعیین وات موردنیاز سرور در ادامه توضیح خواهیم داد. بطور کلی توصیه می‌شود منبع تغذیه‌ای را انتخاب کنید که حداقل 30 درصد قوی تر از آنچه برای جلوگیری از گرمای بیش از حد و سایش قطعات نیاز دارید؛ باشد.

 • انواع اتصال دهنده‌ها:

  مهمترین نیاز، داشتن کانکتورهایی است که با مادربرد سرور شما مطابقت داشته باشد. بطور معمول، یک اتصال 24 پین است. قبل از خرید، نوع و مقدار کانکتورهایی را که برای راه‌اندازی فعلی و هرگونه ارتقاء در آینده نیاز دارید، محاسبه کنید.

 • طول کابل:

  این ویژگی در درجه اول شاید صرفا یک نگرانی برای زیبایی باشد زیرا کابلهای کوتاه ظاهری مرتب به سیستم شما می‌بخشند. اما کابل‌های کوتاهتر از 65 سانتی متر ممکن است به کانکتورها نرسند.

  اگر کابلها غیر قابل جدا شدن هستند، باید راهی برای پنهان کردن آنها پیدا کنید. پاور نیمه ماژولار به شما امکان میدهد کابل‌های خاصی را جدا کنید، که میتواند باعث صرفه‌جویی در فضا، تمیز نگهداشتن فضای کار و گردگیری آسان‌تر سرور شود. کابل‌ها همچنین در سبک‌های بصری مختلفی مانند رنگی یا بافته هستند و می‌توانند گرد یا مسطح باشند.

 • سیستم خنک کننده:

  کیفیت سیستم خنک کننده بر طول عمر پاور و سطح نویز آن تأثیر می‌گذارد. سه نوع اصلی خنک کننده پاور سرور وجود دارد:
  1- خنک کننده فعال که فن بطور مداوم کار می‌کند. این مدل عموما در منابع تغذیه ارزان قیمت رایج است. نقاط ضعف آنها شامل ایجاد صدا و گرد و غبار است.
  2- خنک کننده نیمه غیرفعال که فن در بارهای کم متوقف میشود. این مدل رایج ترین نوع خنک کننده است.
  3- خنک کننده غیرفعال که هیچ فنی وجود ندارد و منبع تغذیه را کاملا بی صدا میکند. با این حال، این مدلها کمی گران و کمیاب هستند.

  صدا و طول عمر نیز به نوع یاتاقان مورد استفاده در فن بستگی دارد و یاتاقان های هیدرودینامیکی گزینه مناسب تری بشمار میروند.

 • فاکتور فرم:

  ضریب فرم به ابعاد فیزیکی منبع تغذیه اشاره دارد. رایج ترین انواع آن عبارتند از:
  ATX: گسترده‌ترین فرم فاکتور، با ابعاد 156×14 سانتی متر. اکثر کیس های استاندارد برای منابع تغذیه ATX طراحی شده‌اند.
  TFX: طراحی شده برای سرورهای سطح ورودی، با ابعاد 156 سانتی متر (عرض و طول متفاوت است).
  SFX : جمع و جور و بدلیل شکل کشیده با ابعاد 8.552×17.5 سانتی متر نصب آسانی دارند.
  Flex ATX: بسیار کوچک در 12.515×10 سانتی متر.

  در حالیکه اصول کار این پاورها مشابه است ولی ویژگی های طراحی خاص خود را دارند. به یاد داشته باشید که سازگاری این ویژگی ها با سیستم سرور خاص شما بسیار مهم است. انتخاب منبع تغذیه مناسب، پایداری و طول عمر سرور شما را تضمین میکند.

  خرید پاور سرور hp

تعیین وات موردنیاز سرور Hp

با تخمین دقیق مصرف برق سیستم سرور خود میتوانید پاوری انتخاب کنید که اندازه مناسبی داشته و با راندمان مطلوب کار کند. توان مصرفی سرورهای ساخت شرکت HPE تابعی است از مدل سرور و قطعاتی که روی آن نصب میشود.

این قطعات شامل پردازنده (نوع و تعداد)، ماژولهای حافظه (نوع و تعداد)، ذخیره سازها یا دیسکهای سخت (نوع و تعداد)، کارتهای نصب شده در شیارهای توسعه (Controllers, Adapters) و سایر اقلام میگردد. بنابراین به هنگام تهیه فهرست قطعات سرور، میبایست پاوری متناسب با مجموع توان مصرفی سیستم و قطعات موردنظر، انتخاب شود.

قابل ذکر است که انتخاب منبع تغذیه با توان بالاتر از میزان موردنیاز سرور، هزینه اضافی قابل توجهی به خریدار تحمیل میکند و از طرف دیگر خرید پاور با ظرفیتی کمتر از نیاز سیستم، موجب اختلال در کارکرد آن و چه بسا آسیب احتمالی میشود.

معرفی hpe power advise

کمپانی HPE نرم افزاری رایگان به نام HPE Power Advisor ارائه کرده است که تخمین‌های دقیق و معناداری از توان موردنیاز سرورهای HPE ProLiant و Integrity بدست میدهد. این نرم افزار، عوامل کلیدی موثر بر توان موردنیاز سیستم را تشخیص داده و توان مصرفی را محاسبه میکند. بطور خلاصه در محیط این نرم افزار بعد از انتخاب نوع سرور و ریز قطعات، توان مصرفی کلی سیستم، محاسبه و نمایش داده میشود و براساس آن میتوان گزینه پاور مناسب برای سرور Hp را انتخاب نمود.

قیمت پاور سرور hp 1600w

در انتها پاور مناسب چهار عدد از پرفروش ترین سرورهای Hp در ایران را معرفی میکنیم.

پاور مناسب سرور  Hp G8

تقریبا میتوان گفت پرفروش ترین سرور Hp در ایران سری DL380 G8 میباشد. سری پاور 460 وات، 750 وات و 1200 وات سه مدل پاوری هستند که پرفروش ترین پاورها برای نسل 8 سرور اچ پی می‌باشند. این پاورها بسته به کاری که قرار است سرور HP شما انجام دهد پیاده‌سازی و انتخاب می‌شوند.

پاور مناسب سرور  Hp G9

سه مدل پاور 500 وات، 800 وات و 1400 وات بیشترین استفاده را روی نسل 9 سرور HP داشته‌اند.

پاور 800 وات بهترین انتخاب برای سرورDL380 G9  و سرور DL360 G9 می‌باشد. سری 500 وات اچ پی بصورت پیش فرض روی تمام سرورهای نسل 9 وارد کشور میشود. سری 800 وات نیز روی مدلهای پیشرفته و سازمانی عرضه میگردد. شرکت اچ پی در سرورهای نسل 9 خود بسیار روی پاور سرمایه گزاری کرده و از تکنولوژی های جدیدی بهره برده است.

پاور مناسب سرور Hp G10

سرورهای نسل 10 سرور Hp که در سالهای 2017-2018 عرضه شدند از پاورهای اختصاصی برای تأمین برق به تمام اجزاء سرور استفاده می‌کنند. پاور سرور 1600 وات برای سرورهای HPE Proliant 10G ساخته شده است. این پاور از نوع Flex Slot و پلاتینیوم است و از قابلیت Hot Plug نیز پشتیبانی میکند. پاور Hp G10 بصورت کشویی در سرور Hp نصب شده و می‌توان گفت یکی از ایده‌ال ترین پاور سرورهای اچ پی نسل G10 یا G10 Plus می‌باشد.

پاور مناسب سرور Hp G11

سرور HPE DL380 G11 جدیدترین سری از سرور DL380 است که با پردازنده‌های نسل چهارم اینتل به بازار معرفی شد که در این سری شاهد قابلیت توسعه عملکرد محاسباتی استثنایی و مقیاس پذیری برای حجم‌های کاری و محیط‌های مختلف هستیم. پاور مناسب سرور G11 اچ پی 800 تا 1600 واتی معرفی شده که Hot-Plug هستند و مدلهای زیر را شامل میشوند:

HPE 1600W Flex Slot Platinum
HPE 1000W Flex Slot Titanium
HPE 800W Flex Slot Platinum

کلام آخر

برای انتخاب پاور مناسب سرور Hp باید فاکتورهای بسیاری را مدنظر بگیرید تا از اتلاف انرژی، مصرف بالای برق، از دست رفتن اطلاعات حیاتی سازمان و خطرات احتمالی دیگر جلوگیری کنید. در قدم اول نیازهای سازمان تان را بشناسید و سپس با یک کارشناس خبره حوزه پاور سرور مشورت کنید. اجازه دهید تجربه کارشناسان برسا راهنمای شما باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *