رنک RAM سرور

تاثیر میزان رنک RAM در عملکرد سرور

اگر بدنبال خرید یک سرور جدید یا ارتقا سرور قدیمی تان هستید حتما به این موضوع برخوردید که رنک RAM یا Memory Rank چه تاثیری در عملکرد سرور دارد؟ انواع مختلف رنک چیست؟ تفاوت سرعت رم، کانال رم و رنک رم چیست؟ و مهمتر از آن، آیا مهم است که کدام رنک را انتخاب کنید؟

رنک RAM چیست؟

هر ماژول حافظه دارای مجموعه‌ای از تراشه‌های DRAM است که هنگام نوشتن یا خواندن اطلاعات به آنها دسترسی پیدا می‌کند. این همان چیزی است که آن را “رنک” یا “رتبه” میگویند. این تراشه‌های حافظه یا رنک ها را می‌توان در یک طرف ماژول حافظه یا هر دو طرف قرار داد.

به بیان دیگر، رنک RAM مقدار داده ایست که سرور شما می‌تواند بطور همزمان پردازش کند. رنک رم در واحد GB/s اندازه‌گیری می‌شود و برای عملکرد سرور مهم است، زیرا اگر سرور شما داده‌های زیادی را پردازش می‌کند، باید مطمئن شوید که از رنک RAM بالایی برخوردار است تا با تقاضا مطابقت داشته باشد. در واقع رنک Ram بر میزان داده‌ای که سرور شما می‌تواند مدیریت کند تأثیر می‌گذارد.

رنک RAM سرور

انواع مختلف رنک RAM

  • Single-Rank (تک رتبه‌ای): ماژولهای تک رتبه‌ای یک بلوک از ناحیه داده 64 بیتی دارند. رم های Single-Rank دارای 1Rx بر روی لیبل هستند. برای مثال 1Rx4 یا 1Rx8.
  • Dual-Rank (دو رتبه‌ای): دارای دو بلوک از ناحیه داده 64 بیتی هستند بنابراین 128 بیت عرض دارند. این رم ها با عبارت 2Rx مشخص می‌شوند. برای مثال 2Rx4 یا 2Rx8.
  • Quad-Rank (چهار رتبه‌ای): دارای چهار بلوک از ناحیه داده 64 بیتی هستند.

نکته 1: ماژول‌های ECC دارای 8 بیت اضافی برای کد تصحیح خطا هستند که باعث می‌شود بلوک داده 72 بیت عرض داشته باشد.

نکته 2: عبارت x4 و x8 تعداد بانک‌های حافظه را در هر چیپ روی ماژول رم نشان می‌دهد. این عدد تعداد چیپ ها روی برد یا PCB رم نیست. بعبارت دیگر اگر یک ماژول در دو طرف برد دارای چیپ باشد، این ماژول دو طرفه یا dual-sided است، در حالیکه می‌تواند همچنان Single-Rank یا Dual-Rank باشد. در واقع تعداد رنک در یک ماژول حافظه بستگی به مهندسی و نوع چیپ‌های بکار رفته در آن دارد و ارتباطی به وجود چیپ در دو طرف ماژول ندارد.

کدام نوع رنک رم برای سرور بهتر است؟

مزیت رم تک رتبه  (Single Rank)

بطور کلی رم های Single-Rank سریعتر از Dual-Rank هستند. چرا که یک سرور برای دسترسی به حافظه تک رنک باید از یک مسیر عبور کند. در حالیکه برای دسترسی به یک حافظه با دو رنک مجبور است دو بار مسیر را طی کند.

همچنین از آنجایی که DIMM های Single Rank (SR) دارای نصف تعداد تراشه هستند، گرمای کمتری تولید می‌کنند و می‌توانند پایدارتر از ماژول‌های Dual Rank (DR) باشند. این همان چیزی است که آنها را به گزینه‌ای محبوب برای علاقمندان به اورکلاک تبدیل می‌کند.

از طرف دیگر نقطه ضعف ماژول‌های با رنک بالاتر اینست که گاهی اوقات سرورها محدودیتی در تعداد رنک‌هایی دارند که می‌توانند آدرس دهی کنند. برای مثال، یک سرور با چهار اسلات حافظه ممکن است در مجموع به هشت رتبه محدود شود. این بدان معناست که شما می‌توانید چهار ماژول Single Rank یا چهار ماژول Dual-Rank را نصب کنید، اما تنها میتوانید دو ماژول Quad-Rank را نصب کنید. زیرا نصب بیشتر از تعداد رنک هایی که میتوان آدرس داد بیشتر خواهد شد.

(در مورد محدودیت‌های رنک در سرورها و اطلاع از دستورالعمل‌هایی که برای سیستم خاص شما اعمال شده، توصیه میکنیم به اسناد سازنده مراجعه کنید.)

همچنین برنامه‌های خاصی وجود دارند که ممکن است تحت تأثیر تأخیر ناشی از اجرای کنترلر حافظه در چندین رنک بجای یک رنک قرار گیرند.

مزیت رم دو رتبه‌ای (Dual Rank)

یک بانک حافظه توسط CPU قابل دسترسی است. پشتیبانی سریعتر از چرخه‌های تازه‌سازی معمولاً منجر به عملکرد بهتر برای برنامه‌های فشرده CPU می‌شود، زیرا زمان پاسخگویی حافظه را کاهش می‌دهد.

رنک رم سرور

سازگاری سرورها با رنک های متفاوت

یکی از اشکالات وجود رنک بالا این است که سرورها گاهی اوقات در آدرس دهی رنک ها دارای محدودیت هستند. برای مثال سروری که دارای چهار اسلات رم است ممکن است حداکثر قابلیت کار با هشت رنک را داشته باشد. در اینصورت می‌توان چهار ماژول Single-Rank یا چهار ماژول Dual-Rank را بر روی آن نصب کرد. اما فقط می‌توان دو ماژول Quad-Rank را در آن استفاده کرد. چرا که استفاده از تعداد بیشتر رم Quad-Rank از ظرفیت آدرس دهی این سرور بیشتر است.

چه مقدار رم سرور نیاز دارم؟

مقدار RAM سرور موردنیاز شما به حجم کاری برنامه سرور شما بستگی دارد. اگر وب سایتی را اجرا می‌کنید، سرور شما باید هر درخواستی را که وارد می شود پردازش کند. و اگر ترافیک زیادی دریافت می‌کنید، سرور شما می‌تواند صدها یا حتی هزاران درخواست را پردازش کند.

بنابراین، داشتن رم سریع بسیار مهم است تا سرور شما بتواند تقاضا را برآورده کند. بعنوان مثال، اگر از VD (دسکتاپ مجازی) استفاده می‌کنید، قانون کلی 2 تا 4 گیگابایت برای هر کاربر/ ایستگاه است. بنابراین، اگر از 100 دسکتاپ مجازی استفاده می‌کنید، کل RAM موردنظر برای سرور 256 گیگابایت خواهد بود. این مقدار، VD های جدید و یا برنامه‌های کاربردی اضافی دیگر را نیز پوشش می‌دهد.

آیا به رم سرور ECC نیاز دارم؟

RAM سرور ECC برای 100٪ سرورها موردنیاز نیست ولی بیشتر سرورها به این نوع رم نیاز دارند. همچنین برای سرورهای بازسازی شده سازمانی که حجم زیادی از داده‌ها را پردازش می‌کنند یا برنامه‌های کاربردی حیاتی را اجرا می‌کنند بسیار سودمندتر است. RAM سرور ECC از کد تصحیح کننده خطا برای شناسایی و تصحیح خطاهای داده استفاده می‌کند. این موضوع می‌تواند به جلوگیری از خراب شدن داده‌ها و بهبود قابلیت اطمینان سرور کمک کند.

انواع Memory Rank

در انتها جهت شناخت بهتر مفهوم رنک رم لازم است به این دو نکته که سوال اغلب کاربران نیز می‌باشد اشاره کنیم.

تفاوت رنک رم و سرعت رم چیست؟

سرعت RAM سرعتی است که سرور شما می‌تواند به داده‌ها دسترسی داشته باشد و بر حسب مگاهرتز اندازه‌گیری می‌شود. هرچه مگاهرتز (MT/s) بالاتر باشد، سرور شما سریعتر می‌تواند به داده‌ها دسترسی داشته باشد و آن را پردازش کند. سرعت RAM اهمیت دارد زیرا بر سرعت کار سرور شما با محیط اطراف خود مانند دسکتاپ مجازی و پایگاه داده سرور SQL تأثیر می‌گذارد. هرچه RAM سریعتر باشد، درخواست دستگاه سریعتر پاسخ داده میشود.

رنک و سرعت RAM و هر دو مهم هستند زیرا هر دو عامل مهمی در عملکرد سرور هستند. هرچه RAM سریعتر باشد، سرور شما سریعتر می‌تواند به داده‌ها دسترسی پیدا کند. و هرچه رنک RAM بالاتر باشد، سرور شما می‌تواند داده‌های بیشتری را در یک زمان پردازش کند. انتخاب مناسب رم سرور برای عملکرد سرور بسیار مهم است. اگر مطمئن نیستید که کدام رنک یا سرعت رم را انتخاب کنید، تیم کارشناسان برسا می‌توانند به شما در انتخاب بهترین گزینه برای نیازهای خود کمک کنند.

تفاوت بین رنک رم و کانال رم (Memory Rank and Memory Channel)

رنک ها با تعداد تراشه‌های حافظه موجود در یک RAM سروکار دارند. این با تعداد کانال های RAM که یک پلتفرم CPU و مادربرد می‌تواند پشتیبانی کند متفاوت است.

چگونه می‌توانید رم سرور مناسب انتخاب کنید؟

بهترین راه برای انتخاب رم سرور مناسب برای نیازهای خود، مشاوره با یک متخصص سرور است. تیم کارشناسان سرور برسا می‌توانند به شما در انتخاب بهترین رم سرور برای برطرف کردن کامل نیازهایتان کمک کنند. ما حجم کاری سرور شما، سیستم عامل و سایر عوامل را در نظر می‌گیریم تا اطمینان حاصل کنیم که RAM مناسب را با مقدار مناسب برای نیازهای تجاری خود انتخاب می‌کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *