کاوش پردازان برسا

افزونگی سرور

افزونگی سرور چیست؟

افزونگی سرور به معنای راه‌اندازی سرورهای پشتیبان برای پشتیبانی از سرور اصلی است. برای مثال، سایتی که روی یک سرور شبکه واحد میزبانی می‌شود و هیچ نسخه پشتیبانی ندارد، افزونگی ندارد.

یک سرور پشتیبان یا افزونه، در اصل تصویر آینه‌ای از سرور اصلی شما است. این بدان معناست که دارای همان ظرفیت ذخیره‌سازی و محاسباتی برنامه تحت همان پیکربندی‌ها است. اگر سرور اصلی شما به هر دلیلی از کار بیفتد، سرور افزونه شما می‌تواند به‌عنوان سیستم‌عامل اصلی عمل کند.

روش‌های redundancy

عملکرد افزونگی سرور اولویت اصلی برای اطمینان از کارکرد تجهیزات و فایل‌های مرکز داده است. چه اتفاقی می‌افتد اگر دسترسی به داده‌ها و برنامه‌های خود را از دست بدهید؟ اگر افزونگی سرور نداشته باشید، کسب‌وکار شما ممکن است دچار خسارات فاجعه‌باری شود. در این مقاله از شرکت کاوش پردازان برسا به تمام آنچه که باید در مورد افزونگی سرور بدانید می‌پردازیم: ویژگی‌ها، مزایا، انواع مختلف و نحوه ایجاد افزونگی سرور.

کاوش پردازان برسا

انواع افزونگی سرورها

انواع افزونگی سرور به سرورهای افزونه مختلفی که می‌توانند در یک سایت مستقر شوند اشاره دارد. به‌طورکلی، سه نوع مختلف سرور افزونه وجود دارد که کسب‌وکارها می‌توانند از آنها برای حفاظت از داده‌ها و برنامه‌های خود استفاده کنند.

سرورهای دامنه

فرانت‌اند

اعتبارسنجی

این سرورها برای توازن بار استفاده می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که کاربران همیشه می‌توانند به یک سرویس دسترسی داشته باشند. به‌عنوان‌مثال، اگر سرور اصلی از کار بیفتد یا بیش از حد شلوغ شود، سرور افزونه می‌تواند دسترسی کاربران به دامنه را اعتبارسنجی کند تا توازن بار بهتری ایجاد شود.

سرورهای تکراری

یک پشتیبان تکراری نسخه‌ای کپی از سرور اصلی شما است. حتی اگر سرورهای اصلی شما به طور کامل در یک فاجعه از کار بیفتند، سرورهای تکراری می‌توانند فعال شوند تا سیستم را به‌سرعت به توان محاسباتی کامل بازگردانند. اما پیاده‌سازی سرورهای پراکسی کامل می‌تواند هزینه‌بر باشد.

سرورهای بازیابی از فاجعه

سرورهای بازیابی از فاجعه سرورهایی هستند که به طور خاص برای نگهداری اطلاعات پشتیبان ساخته شده‌اند. هنگامی که فاجعه‌ها رخ می‌دهند، این سرورها می‌توانند داده‌ها و توان پردازشی را به سرورهای اصلی شما بازگردانند، مانند یک شروع مجدد برای ماشین شما هستند.

مزایای افزونگی سرور

هیچ کسب‌وکاری دوست ندارد با یک سرور خراب رها شود. افزونگی سرور مزایای متعددی را برای کمک به پیشرفت کسب‌وکارها ارائه می‌دهد:

کاهش زمان خرابی

زمان خرابی می‌تواند بسیار پرهزینه باشد.

سرورهای اضافی می‌توانند در صورت بروز فاجعه و ازکارافتادن سرور اصلی، به داده‌های حیاتی دسترسی داشته باشند و عملیات عادی را حفظ کنند.

این امر به طور قابل‌توجهی زمان خرابی را کاهش می‌دهد و حداکثر زمان کار را امکان‌پذیر می‌کند.

دسترسی مداوم

حتی اگر سرور اصلی شما برای تعمیر و نگهداری نیاز به خاموش‌شدن داشته باشد، یک سرور پشتیبان می‌تواند جایگزین آن شود.

سیستم شما می‌تواند به طور عادی به کار خود ادامه دهد درحالی‌که بخش فناوری اطلاعات مشغول حل مشکل است.

محافظت در برابر بلایای طبیعی

افزونگی سرور می‌تواند ازدست‌دادن داده‌ها و اختلالات عملیاتی ناشی از بلایای طبیعی مانند سیل، زلزله و آتش‌سوزی محافظت کند.

بهبود بارگذاری

سرورهای اضافی می‌توانند بار کاری را توزیع کنند و از کندشدن یا ازکارافتادن سیستم در زمان ترافیک سنگین جلوگیری کنند.

انعطاف‌پذیری بیشتر

با افزونگی سرور، می‌توانید به‌راحتی عملیات خود را گسترش دهید یا به مکان‌های جدید منتقل کنید.

نکته: پیاده‌سازی افزونگی سرور می‌تواند هزینه‌هایی داشته باشد، اما مزایای آن، به‌ویژه برای کسب‌وکارهای وابسته به IT، به طور قابل‌توجهی از این هزینه‌ها بیشتر است.

بهبود انعطاف‌پذیری

با فراهم‌کردن منابع اضافی که در صورت بروز فاجعه و خرابی قابل‌استفاده هستند، افزونگی سرور نیز به انعطاف‌پذیری کمک می‌کند. بسیاری از سرورهای افزونه دارای ویژگی‌های نظارت بر سیستم در زمان واقعی هستند. این سرورها می‌توانند به طور مداوم خوشه سرور اصلی شما را برای مشکلات و خرابی‌های احتمالی اسکن کنند. با نظارت در زمان واقعی، تیم فناوری اطلاعات شما می‌تواند از بروز خرابی‌های احتمالی جلوگیری کرده و سلامت سرورهای شما را حفظ کند.

افزایش عملکرد

با رشد کسب‌وکار شما، ظرفیت سرورهای اصلی ممکن است در زمان‌های اوج استفاده به حداکثر برسد. استقرار سرورهای افزونه باهدف بهبود عملکرد می‌تواند این مشکل را حل کند.

چندین سرور افزونه می‌توانند با هم ترکیب شوند تا یک خوشه سرور را تشکیل دهند که در آن دو یا چند سرور از یک آدرس IP مشترک استفاده می‌کنند. این سرورها می‌توانند به‌عنوان یک سرور واحد در شبکه عمل کنند. با رشد شرکت، تیم فناوری اطلاعات می‌تواند انتخاب کند که از سرور اصلی و سرور پشتیبان به‌صورت هم‌زمان استفاده کند.

خوشه افزونه می‌تواند با افزودن سرورهای اضافی به خوشه، هم عملکرد بهتری ارائه دهد و هم افزونگی مقرون به صرفه‌ای را فراهم کند.

 

بیشتر بخوانید 

مقایسه سرور G9 و HP G10

استفاده بهینه از فضای سرور G11 با بوت درایو HPE NS204i-u

 

چگونه افزونگی سرور را ایجاد کنیم

در زیر به برخی از جنبه‌هایی که باید در نظر بگیرید اگر قصد دارید در زیرساخت سرور فعلی خود افزونگی ایجاد کنید، اشاره می‌شود.

زیرساخت شبکه جدید

در سطح بنیادی، ایجاد افزونگی سرور به معنای ساختن یک زیرساخت شبکه جدید است که اطلاعات مشابهی با سرور اصلی شما دارد. به‌طورکلی، برای ایجاد افزونگی سرور، حداقل یک سرور اصلی و یک سرور پشتیبان مشابه خواهید داشت.

بااین‌حال، صرفاً داشتن سرور پشتیبان به معنای آماده‌بودن آن نیست. اگر یک سرور خریداری کنید و آن را در جعبه حمل‌ونقل در اتاق سرور نگه دارید، می‌توانید بگویید که افزونگی سرور را ایجاد کرده‌اید، اما این یک سیستم مقاوم نیست. زیرا برای استقرار آن سرور افزونه زمان لازم است. شما باید اطمینان حاصل کنید که سرور افزونه شما می‌تواند بار را پس از خرابی سرور اصلی تحمل کند و این فرایند باید به‌سرعت انجام شود تا تأخیرها کاهش یابد.

سایر اجزای افزونگی

علاوه بر سرورهای افزونه، سایر اجزای زیرساخت شما نیز باید برای اطمینان از حداکثر زمان کار در صورت وقوع بلایا، تکرار شوند مانند :

۱. پشتیبان‌گیری

پشتیبان‌گیری را می‌توان برای ایجاد نسخه‌هایی از داده‌های شما و ذخیره جداگانه آن‌ها انجام داد. این امکان بازیابی سریع داده‌های پشتیبان را در صورت ازدست‌رفتن داده‌ها در اثر فاجعه فراهم می‌کند. عدم انجام این کار ممکن است منجر به ازدست‌رفتن دائمی داده‌ها شود و باعث شود کسب‌وکار شما با پیامدهای منفی روبرو شود.

۲. دیسک‌درایوها

دیسک‌درایوهای افزونه با افزایش تعداد هارددیسک‌های استفاده شده برای ذخیره و دسترسی به داده‌ها، عملکرد را بهبود می‌بخشند. اگر یک درایو دیسک در سرور اصلی از کار بیفتد، درایو دیگری می‌تواند بلافاصله جایگزین شود تا سرور در صورت خرابی یک درایو به کار خود ادامه دهد.

۳. منابع تغذیه

با استفاده از منابع تغذیه افزونه که روی سرورهای حیاتی مستقر شده‌اند، در صورت خرابی منبع تغذیه اصلی، منابع یدکی همچنان توانایی حفظ عملکرد عادی سرورهای شما را خواهند داشت.

۴. اتصال به اینترنت

اتصال بدون وقفه به اینترنت باید در دسترس باشد تا سرور اصلی شما در هر زمان بتواند به اینترنت متصل شود. داشتن یک خط از یک شرکت مخابراتی متفاوت ضروری است. اگر یک خط از کار بیفتد یا برای تعمیر نیاز به خاموش‌شدن داشته باشد، ترافیک می‌تواند به خط پشتیبان منتقل شود.

۵. انتقال به سرور کمکی (Failover)

برای ارتقای سطح افزونگی سرور خود، بسیاری از کسب‌وکارها همچنین یک سرور مانیتورینگ انتقال به سرور کمکی را پیاده‌سازی می‌کنند که سرورهای اصلی را برای مشکلات احتمالی اسکن می‌کند. در صورت شناسایی هرگونه خطا یا نشانه‌ای از خرابی، به طور خودکار ترافیک شبکه را با به‌روزرسانی رکوردهای DNS به سرورهای افزونه هدایت می‌کند. در اینجا انتقال به سرور کمکی به «انتقال خودکار» اشاره دارد.

۶. انتقال خودکار (Automatic Failover)

در انتقال خودکار، جابه‌جایی به سرور افزونه به‌صورت خودکار اتفاق می‌افتد. معمولاً هیچ‌گونه خرابی با جابه‌جایی به سرور ثانویه همراه نیست.

۷. سوئیچ‌اُور (Switchover)

سوئیچ‌اُور فرآیند مشابهی است، فقط جابه‌جایی به سرور ثانویه به‌صورت دستی انجام می‌شود و منجر به یک دوره کوتاه خرابی می‌شود. به طور معمول، انتقال خودکار انعطاف‌پذیری بالایی دارد؛ اما هزینه بیشتری دارد، درحالی‌که سوئیچ‌اُور هزینه عملیاتی کمی دارد؛ اما انعطاف‌پذیری کمی دارد.

پیکربندی هر کدام از موارد فوق، افزونگی سرور را ایجاد می‌کند که زمان کار را افزایش می‌دهد و از قطعی‌های سیستم جلوگیری می‌کند، اما مشاغل باید بین انتقال خودکار و سوئیچ‌اُور انتخاب کنند. قبل از تصمیم‌گیری، باید مزایایی را که ارائه می‌دهند با سطح ریسک و هزینه‌های قابل‌توجه مرتبط با آنها متوازن کنید.

سخن پایانی

سرور هسته اصلی پلتفرم اطلاعات سازمانی است و پایداری و امنیتی که عملکرد افزونگی سرور به ارمغان می‌آورد، بسیار مهم است. انتخاب یک سرور پرقدرت نیز یکی از برنامه‌های مهم برای سازمان‌ها برای اطمینان از عملکرد پایدار سیستم است. برندهای مختلفی از سرورهای فیزیکی در بازار موجود هستند

 

سوالات متداول 

1- چرا به افزونگی سرور نیاز داریم؟

برای مزایای افزونگی سرور دلایل متعددی وجود دارد ، از جمله:

افزایش پایداری: اگر یک سرور از کار بیفتد، سرور دیگر می‌تواند به ارائه خدمات ادامه دهد. این امر برای کسب‌وکارهایی که به طور مداوم به سرورهای خود متکی هستند، مانند وب‌سایت‌های تجارت الکترونیک و خدمات مالی، بسیار مهم است.

کاهش زمان خرابی: با افزونگی سرور، می‌توانید زمان خرابی را به طور قابل‌توجهی کاهش دهید. این امر به این دلیل است که در صورت بروز مشکل، نیازی به تعمیر یا تعویض سرور قبل از راه‌اندازی مجدد آن نیست.

بهبود امنیت داده‌ها: افزونگی سرور می‌تواند به محافظت از داده‌ها در برابر ازدست‌رفتن در صورت خرابی هارددیسک یا سایر مشکلات سخت‌افزاری کمک کند.

2- چه نوع افزونگی سروری وجود دارد؟

انواع مختلفی از افزونگی سرور وجود دارد، از جمله:

خوشه‌بندی سرور: این نوع افزونگی شامل استفاده از دو یا چند سرور برای ایجاد یک خوشه است. سرورهای موجود در یک خوشه می‌توانند منابع را به اشتراک بگذارند و در صورت بروز مشکل برای یک سرور، بار کاری را به سرور دیگر منتقل کنند.

آینه‌سازی داده‌ها: این نوع افزونگی شامل ایجاد یک کپی از داده‌ها در یک سرور دیگر است. در صورت بروز مشکل برای سرور اصلی، می‌توان از سرور ثانویه برای بازیابی داده‌ها استفاده کرد.

شبکه‌های تحویل محتوا (CDN): CDN شبکه‌ای از سرورها است که در مکان‌های مختلف جغرافیایی قرار دارند. هنگامی که یک کاربر از CDN درخواست می‌کند، محتوای موردنظر از نزدیک‌ترین سرور به کاربر ارائه می‌شود. این امر می‌تواند به بهبود عملکرد و کاهش زمان بارگذاری صفحه کمک کند.

3- چگونه می‌توانم افزونگی سرور را برای کسب‌وکار خود پیاده‌سازی کنم؟

راه‌های مختلفی برای پیاده‌سازی افزونگی سرور برای کسب‌وکار شما وجود دارد. بهترین گزینه برای شما به نیازها و الزامات خاص شما بستگی دارد. می‌توانید با یک متخصص فناوری اطلاعات مشورت کنید تا به شما در تعیین بهترین راه حل برای کسب‌وکار خود کمک کند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چگونه افزونگی سرور می‌تواند به نفع کسب‌وکار شما باشد با گروه مشاوران کاوش پردازان برسا تماس حاصل فرماییدتا به شما در محافظت از داده‌ها و زیرساخت‌های فناوری اطلاعات تان کمک کنند .

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *