فایروال فورتی نت waf

نگاهی به فایروال Fortinet و بررسی قابلیت WAF

فایروال فورتی نت بعنوان یک محصول پیشرو در حوزه امنیت و با معرفی انواع راهکارهای جامع خود قابلیت‌های گسترده‌ایی را، برای تامین امنیت فناوری 5G در هسته شبکه‌های موبایل و زیرساخت های Cloud، فراهم کرده است. قابلیت‌هایی همچون تکنولوژی Virtual SPU و سیستم های امنیتی پیشرفته که بهره‌وری بالایی دارند.

 

کاربرد فایروال نسل جدید Fortinet

یکی از محصولاتی که توسط شرکت Fortinet ارائه می‌شود، فایروال‌های FortiGate هستند. فایروال نسل جدید فورتی نت ترافیک شبکه را به منظور محافظت سازمان در برابر تهدیدات خارجی فیلتر می‌کند. این فایروال‌ها امکاناتی از جمله کنترل برنامه‌ها، جلوگیری از نفوذ و نظارت پیشرفته در سراسر شبکه را در اختیار سازمان‌ها قرار می‌دهد. از آنجا که تهدیدات هر روزه در حال افزایش و به روز شدن هستند، فایروال‌های قدیمی دیگر کاربرد کاملی ندارند و ضعف‌های موجود در آن‌ها باعث می‌شود تا سازمان شما در معرض خطر قرار گیرد.

 

انواع راه‌حل های امنیتی شبکه، دستگاه‌ها و ابزارها

یکی از اساسی ترین عناصر امنیت شبکه، فایروال نسل جدید (NGFW) می‌باشد. البته برای محافظت واقعی از شبکه به سایر تکنولوژی‌ها نیز نیاز است.

در ضمن می‌توان گفت امنیت موثر شبکه، نیاز به رویکردی جامع و کامل دارد که فایروال را با سایر قابلیت‌های مهم ادغام نماید. ضرورتا به منظور حفاظت سازمانی به صورت کامل و در سطوح مختلف در برابر حملات، به رویکردی لایه‌ای به همراه راه‌حل های امنیتی نیاز است که به صورت یک ساختار امنیتی و یکپارچه بتواند از تمام بخش‌های شبکه محافظت نماید.

فایروال های Fortinet همواره در جهت بهبود پاسخ دهی نیازهای مشتریان خود بوده و با نیازهای امنیتی مشتریان خود آشناست

fortigate 3000D

فایروال فورتی‌گیت چگونه کار می‌کند

به‌طور خلاصه، فایروال فورتی‌گیت با بررسی داده‌هایی که به شبکه شما وارد می‌شوند کار می‌کند و بررسی می‌کند که ببیند آیا انتقال آن داده‌ها برای کسب‌وکار شما ایمن است یا خیر. فایروال‌های با قابلیت‌های پایین تر معمولاً این داده‌ها را با اطلاعاتی مانند مکان و منبع آن بررسی می‌کنند. سپس این اطلاعات در برابر لیستی از مجوزها ارزیابی می‌شوند تا مشخص شود که آیا می‌توان از آن عبور کرد یا خیر.

فایروال، امنیت شبکه شما را در برابر تهدیدات امنیتی فراهم می‌کند، با این حال، با پیچیده‌تر شدن جرائم سایبری، فراهم کردن امنیت شبکه تنها با اتکا به یک فایروال در برابر انبوهی از تهدیدات امنیت سایبری چالش برانگیزتر می‌شود. گارتنر تخمین زده است که 80 درصد از ترافیک کسب‌وکار شما رمزگذاری می‌شود و 50 درصد از حملات، مشاغل را در ترافیک رمزگذاری شده هدف قرار می‌دهند. فایروال‌های فورتی‌گیت در کنار تشخیص تهدیدات، با پردازنده‌های امنیتی ساخته‌شده، حفاظت پیشرفته‌ای را حتی در برابر ترافیک رمزگذاری‌شده برای کسب‌وکار شما فراهم می‌کنند.

فایروال‌های فورتی‌گیت از چندین ویژگی تشکیل شده‌اند تا بهترین تجربه امنیتی را در اختیار سازمان شما قرار دهند.

 

ویژگی‌های فایروال‌های سازمانی FortiGate

  • امنیت سرتاسری در تمام چرخه حمله.
  • مدیریت متمرکز در انواع استقرارات ابری.
  • حفاظت از تهدیدات با عملکرد بالا (مانند فیلتر کردن وب، آنتی ویروس و کنترل برنامه تضمین می‌کند که شبکه شما توسط تهدیدات امنیت سایبری مانند بدافزار و مهندسی اجتماعی آسیب نبیند)
  • تقسیم‌بندی بسیار مقیاس‌پذیر و تأخیر بسیار کم برای محافظت از بخش‌های مختلف شبکه.
  • گردش کار خودکار و ویژگی‌های ممیزی، بار را از دوش بخش IT برمی‌دارد.
  • تضمین می‌کند که از حملات شناخته‌شده و ناشناخته محافظت می‌شوید.
  • به شما امکان می‌دهد بدون توجه به مکان، امنیت را مدیریت کنید.

 

بیشتر بخوانید: معرفی انواع فایروال سخت افزاری فورتی نت

 

فایروال فورتی وب یا وف (WAF) چیست

فایروال وب اپلیکیشن WAF یا Web Application Firewall از محیط لایه 7 در برابر ترافیک مخرب دفاع می‌کند. به عبارت دیگر، WAF یکی از ابزارهایی است که مسئول ایمن‌سازی برنامه‌های وب تجاری حیاتی در برابر 10 حمله برتر  OWASP، تهدیدات zero-day ، آسیب‌پذیری‌های شناخته‌شده یا ناشناخته برنامه، و همچنین مجموعه‌ای از دیگر حملات لایه وب اپلیکیشن است.

از آن‌جاییکه سازمان‌ها دستخوش ابتکارات دیجیتالی جدید می‌شوند و سطح حمله را همزمان با گسترش کسب‌وکار گسترش می‌دهند، اغلب متوجه می‌شوند که برنامه‌های وب جدید و APIها به دلیل آسیب‌پذیری‌های وب سرور، پلاگین سرور یا سایر موارد، توسط 10 تهدید برتر OWASP که هدف آن‌ها ایجاد اختلال در جامعه تجاری است، در معرض ترافیک خطرناک قرار می‌گیرند.

 

چرا فایروال وب اپلیکیشن اهمیت دارد

تلاش‌های DI که منجر به افزایش استفاده از فناوری‌های کاربردی وب می‌شود، مستلزم تغییری اساسی در روشی است که سازمان‌ها با استفاده از ابزارهای فناوری دیجیتال، در کسب‌و‌کار خود به‌کار می‌گیرند، به‌ویژه اگر بخواهند از تهدیدات مختلف OWASP جلوگیری کنند.

راه‌حل‌های ابر عمومی و نرم‌افزار به‌عنوان سرویس (SaaS) می‌توانند تا زمانی که به‌درستی مورد استفاده قرار می‌گیرند و توسط قوانین امنیتی سخت‌گیرانه محافظت می‌شوند، به سازمان‌ها کمک کنند. ‌با این حال، از آن‌جاییکه پذیرش سریع این فناوری‌ها سرعت عملیات تجاری را افزایش می‌دهد، گاهی اوقات نقص‌های امنیتی برنامه‌های کاربردی وب و مشکلات OWASP به‌وجود می‌آیند و برنامه‌های کاربردی وب را در معرض خطر تهدیدات پنهان در ترافیک اینترنت قرار می‌دهند.

از آن‌جایی که مشتریان به‌طور فزاینده‌ای به برنامه‌های تجاری با استفاده از دستگاه‌های ناشناخته (BYOD) در شبکه‌هایی که با دسترسی VPN کنترل نمی‌شوند، دسترسی پیدا می‌کنند، سازمان‌ها باید خطرات را تشخیص دهند. حتا فایروال‌های شبکه نیز می‌توانند آسیب‌پذیر باشند.

در چنین حالتی، ابزارهای امنیتی سنتی برای محافظت از اپلیکیشن‌های اینترنت کافی نیستند. سازمان‌هایی که اپلیکیشن‌های حیاتی کسب‌وکار را اجرا می‌کنند، به ابزارهایی نیاز دارند که از محیط لایه 7 محافظت کنند. بنابراین، فایروال وب اپلیکیشن (WAF) بهترین راه‌حلی است که از این برنامه‌ها و داده‌ها محافظت می‌کند.

FortiWeb 2000E

دلایل استفاده از WAF

روزگار وب‌سایت‌های پایه که صفحات ساده زبان نشانه‌گذاری فرامتن (HTML) را ارائه می‌کردند گذشته است و ترافیک پیچیده‌تر شده است. امروزه وب اپلیکیشن‌ها با استفاده از APIهایی که به مشتری اجازه می‌دهند داده‌های خام را پردازش کند، به‌جای HTML ساده، خدمات حیاتی را ارائه می‌کنند.

این ابزارهای API همچنین از اپلیکیشن‌های موبایلی پشتیبانی می‌کنند که کاربران معمولی از آن‌ها استفاده می‌کنند، بنابراین نیاز به فایروال وب اپلیکیشن ساخته‌شده توسط شرکت‌هایی مانند Fortinet، Barracuda یا سایرین برای اطمینان از محافظت از آن‌ها در برابر آسیب‌پذیری‌ها احساس می‌شود و این‌جاست که کاربرد WAF مشخص می‌شود. در صورتی‌که قصد خرید فایروال WAF را دارید، می‌توانید اطلاعات لازم را از کارشناسان فروش سایت دریافت کنید.

 

مزایای فایروال WAF

قابلیت‌های پیشرفته فایروال‌های وب اپلیکیشن می‌توانند تجربیات بهینه امنیتی را برای مشتریان تضمین کنند:

  • یادگیری ماشین

تکنیک‌های یادگیری برنامه‌های وب سنتی نیاز به تنظیم دستی دارند و بنابراین مستعد نتایج غیرواقعی هستند. همچنین تنظیم برنامه‌ها هر بار که تغییری رخ می‌دهد، هزینه‌های اداری را برای تیم‌های سازمان افزایش دهد. یادگیری ماشینی با فایروال وب اپلیکیشن که کوکی‌ها را بررسی می‌کند می‌تواند با مدل‌سازی خودکار رفتار وب اپلیکیشن‌های واقعی، بازی را تغییر دهد.

رفتار کاربران را می‌توان با تجزیه‌و‌تحلیل کوکی‌های آن‌ها حدس زد. علاوه بر این، با به‌روزرسانی خودکار آن مدل با تکامل وب اپلیکیشن، تیم‌های امنیتی برنامه و سایر افراد در بخش فناوری اطلاعات زمان کمتری را صرف تنظیم دستی فایروال‌های وب اپلیکیشن می‌کنند.

 

  • گزارش‌دهی پیشرفته

صرفاً مسدود کردن یک سایت یا برنامه برای افزایش امنیت برنامه و خنثی کردن تهدیدات OWASP کافی نیست؛ سازمان‌ها به جزئیات رویدادی که فایروال‌های وب اپلیکیشن می‌توانند ارائه کنند، نیاز دارند. گزارش‌های حمله باید شامل اطلاعات مهمی باشد که تحلیل‌گران SOC به آن نیاز دارند، مانند اطلاعات پروتکل HTTP و نشانه‌های واضح در مورد این‌که چرا قوانین امنیتی نیاز دارند که یک درخواست اپلیکیشن مسدود شود.

 

انواع فایروال WAF

فایروال‌های وب اپلیکیشن در ۳ نوع کلی فایروال‌های سخت‌افزاری، نرم‌افزاری و ابری موجود هستند.

1- فایروال سخت افزاری WAF:

WAF مبتنی بر سخت‌افزار نوعی از فایروال است که در LAN یا شبکه محلی نصب می‌شود. سیستم عامل در دستگاه اجرا می‌شود و از هرگونه به‌روزرسانی برای WAF پشتیبانی می‌کند. از آن‌جایی که این گزینه روی یک قطعه سخت‌افزار اجرا می‌شود، به‌طور خودکار مزایا و معایبی وجود دارد که با آن همراه هستند. خرید و نگه‌داری تجهیزات فیزیکی گران است و به همین دلیل هزینه بیشتری نسبت به سایر انواع WAF دارد، اما به‌دلیل نزدیک بودن به سرور این گزینه عملکرد و سرعت بالایی دارد. WAF سخت‌افزاری برای سازمان‌هایی که تعداد زیادی مشتری و ترافیک وب روزانه بالایی دارند، می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

2- فایروال نرم افزاری WAF:

WAF مبتنی بر نرم‌افزار به‌جای سخت‌افزار در ماشین مجازی یا VM نصب می‌شود. این گزینه مانند WAF مبتنی بر سخت‌افزار عمل می‌کند، اما انعطاف‌پذیری بیشتری را فراهم می‌کند، زیرا می‌توان از آن در حالت اولیه یا در فضای ابری استفاده کرد. همچنین هزینه آن نیز کمتر است، زیرا نیازی به دستگاه فیزیکی نیست. با این حال، WAF نرم‌افزاری، زمان نظارت و فیلتر کردن ترافیک را افزایش می‌دهد که این نیز سرعت وب اپلیکیشن را کاهش می‌دهد. این نوع از فایروال برای سازمان‌های کوچک تا متوسط ​​که نیاز به فایروال دارند و در عین حال می‌خواهند هزینه‌ها را کاهش دهند، انتخاب ایده‌آلی است.

3- فایروال ابری WAF:

WAF مبتنی بر ابر به‌عنوان یک SaaS یا «نرم افزار به‌عنوان سرویس» ارائه می‌شود. در این صورت WAF به‌طور کامل در فضای ابری قرار می‌گیرد و همه‌چیز توسط ارائه‌دهنده خدمات ابری مدیریت می‌شود. این ساده‌ترین راه برای استقرار و نگه‌داری WAF برای سازمان‌ها است، زیرا ارائه‌دهنده خدمات در صورت نیاز بهینه‌سازی و به‌روزرسانی لازم را انجام می‌دهد. این نوع فایروال برای سازمان‌هایی که منابع IT محدودی برای نگه‌داری و مدیریت WAF خود دارند، انتخاب خوبی است.

 

تفاوت فایروال و WAF

یک WAF با هدف قرار دادن ترافیک پروتکل HTTP از برنامه‌های وب محافظت می‌کند. این نوع از فایروال، با فایروال استاندارد که مانعی بین ترافیک شبکه خارجی و داخلی ایجاد می‌کند، متفاوت است. WAF بین کاربران خارجی و برنامه‌های کاربردی وب قرار می‌گیرد تا تمام ارتباطات HTTP را تجزیه و‌تحلیل کند. سپس درخواست‌های مخرب را قبل از رسیدن به کاربران یا برنامه‌های وب شناسایی و مسدود می‌کند. در نتیجه، WAF‌ها برنامه‌های کاربردی وب و سرورهای وب حیاتی برای کسب‌و‌کار را از تهدیدات zero-day و سایر حملات لایه اپلیکیشن ایمن می‌کنند.

از طرفی فایروال‌های شبکه سنتی را داریم که دسترسی غیرمجاز به شبکه‌های خصوصی را کاهش داده یا از آن جلوگیری می‌کنند. خط ‌مشی‌های فایروال ترافیک مجاز به شبکه را تعریف می‌کنند و هرگونه تلاش برای دسترسی غیرمجاز مسدود می‌شود. نمونه‌هایی از ترافیک شبکه که به جلوگیری از آن کمک می‌کند، کاربران غیرمجاز و حملات هکرها هستند.

فایروال شبکه از یک شبکه محلی امن در برابر دسترسی غیرمجاز محافظت می‌کند تا از خطر حملات جلوگیری کند. هدف اصلی آن جداسازی یک منطقه امن از یک منطقه کمتر امن و کنترل ارتباطات بین این دو است. بدون آن، هر رایانه‌ای با آدرس IP خارج از شبکه قابل دسترسی است و به‌طور بالقوه در معرض خطر حمله قرار دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *