چرا به‌روزرسانی FortiOS مهم است؟ 1

چرا به‌روزرسانی FortiOS مهم است؟

سیستم‌عامل FortiOS چیست و چه کاربردی دارد؟

قبل از بررسی چرا به‌روزرسانی FortiOS مهم است؟ در این مقاله از کاوش پردازان برسا به بررسی مفهوم FortiOS میپردازیم.

FortiOS، سیستم‌عامل شبکه فورتینت است. سیستم‌عامل یا نرم‌افزار FortiOS را باید هسته اصلی Security Fabric دانست که همه اجزا را به هم متصل کرده و یکپارچگی کلی را در استقرار فابریک یک سازمان ایجاد می‌کند. این سیستم‌عامل بر اساس هسته سیستم‌عامل لینوکس است و از این سیستم‌عامل در محصولات FortiGate و FortiWiFi خود استفاده می‌کند که منحصراً تحت مجوز GNU GP هستند.

چرا به‌روزرسانی FortiOS مهم است؟ FortiOS در واقع سیستم‌عامل شبکه فورتینت است این سیستم‌عامل یا نرم‌افزار هسته اصلی امنیت فابریک را تشکیل می‌دهد و همه اجزا به شکل یکپارچه به هم متصل می‌کند تا از عملکرد دقیق اجزا در کل سیستم استقرار فابریک یک سازمان اطمینان حاصل کند.

این سیستم‌عامل بر اساس سیستم‌عامل لینوکس است و از آن در سیستم‌عامل موجود در محصولات FortiGate و FortiWiFi استفاده می‌کند. FortiOS را باید پرچم‌دار سیستم‌عامل فورتی نت دانست. این نرم‌افزار دارای بیش از ۳۰۰ ویژگی و قابلیت جدید است که محافظت و امنیت بهتری را برای شبکه‌ها و محیط‌های ابری به همراه دارد.

ازآنجایی‌که شبکه‌های امروزی از حالت استاندارد خارج شده و در ساختار خود دارای چندین لبه (edge) هستند، شبکه‌های سنتی LAN و WAN جای خود را به شبکه‌های چند ابری، محاسباتی، توزیع شده، شبکه همگرا، ۵G و… داده‌اند. چنین گسترش سریعی در ساختار لبه‌های شبکه باعث شده است که استراتژی‌های امنیتی زیر سؤال رفته و تأمین‌کنندگان محصولات امنیتی با چالش روبه‌رو شوند. در چنین شرایطی سیستم‌عامل FortiOS را باید پایه و اساس ساختار یکپارچه محصولات شبکه امنیتی فورتی نت دانست. این سیستم‌عامل بسیاری از تکنولوژی‌های روز دنیا را با هم ترکیب کرده و آن‌ها را در ساختار مدیریتی واحد و متمرکز به کار می‌گیرد.

 

کاوش پردازان برسا

چرا به‌روزرسانی FortiOS مهم است؟|قابلیت به‌روزرسانی نقطه قوت FortiOS

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های FortiOS قابلیت به‌روزرسانی آن است.چرا به‌روزرسانی FortiOS مهم است؟ این به‌روزرسانی برای حصول اطمینان از دید بیشتر نسبت به ترافیک و حملات صورت می‌گیرد. در نسخه‌های جدید و به‌روزتر مواردی چون پشتیبانی شبکه‌های بیشتر موردتوجه قرار می‌گیرد و همچنین باگ‌های امنیتی و نقاط ضعف این سیستم‌عامل در نسخه‌های جدید برطرف می‌شود.

چرا به‌روزرسانی FortiOS مهم است؟|اهمیت به‌روزرسانی FortiOS

نوآوری‌های دیجیتال با سرعت بسیار زیادی درحال‌توسعه و تکامل هستند؛ به همین دلیل است که سازمان‌ها در چنین مسیری باید از امنیت شبکه و اطلاعات خود در مقابل تهدیدات پیچیده و روبه‌افزایش اطمینان حاصل کنند. FortiOS یکی از امکانات و قابلیت‌های فورتی گیت است. فورتی گیت یک تجهیز امنیت شبکه و راه‌حل فایروال بسیار محبوب است که مشاغل بسیاری در سراسر دنیا از آن استفاده می‌کنند.

طبق آنچه در گزارش‌های اخیر آمده است حتی این تجهیز معتبر جهانی دارای باگ‌هایی است که آسیب‌پذیری امنیتی حیاتی را به دنبال دارد. چنین مواردی‌ام تواند توسط هکرها برای به چالش کشیدن امنیت شبکه و دسترسی غیرمجاز به اطلاعات طبقه‌بندی شده مورد سوءاستفاده قرار گیرد. مهم‌ترین دلایل به‌روزرسانی FortiOS را می‌توان به این شرح دانست:

ایجاد امنیت یکپارچه

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های گسترش سریع لبه‌های شبکه، عدم کارایی صحیح فناوری‌های موردنیاز در قالب یک ساختار است. از سوی دیگر به‌کارگیری راهکارهای امنیتی جداگانه هم توانایی توسعه و سازگاری سازمان‌ها را در چنین شرایطی کاهش می‌دهد. سیستم‌عامل FortiOs شرایط ایجاد چنین امنیت پایدار و یکپارچه‌ای را برای سازمان‌ها فراهم می‌کند.

امکان همکاری با سایر فناوری‌ها

به‌روزرسانی FortiOS باعث می‌شود قابلیت‌های تقویت شده‌ای به این سیستم اضافه شود. در واقع هر به‌روزرسانی با ایجاد اتصال مقرون‌به‌صرفه برای شعبه سازمانی، عملکرد بالاتری را برای برنامه‌های مهم تجاری به همراه دارد.

ارتباط با شبکه ۵G در به‌روزرسانی FortiOS حاصل می‌شود. در واقع در به‌روزرسانی‌های جدید شبکه ۵G و LTE عملکرد ارتباط بی‌سیم را بهبود بخشیده و سطح امنیت و ارتباطات را فراتر از مرزهای شبکه‌ای WAN تقویت می‌کند. در به‌روزرسانی‌های جدید FortiOS با ارائه قابلیت‌های متنوع WAN و LTE یک اتصال شبکه امن، پایدار و قابل‌توسعه را عرضه می‌کند.

چرا به‌روزرسانی FortiOS مهم است؟|امنیت ابری سازگار

یکی از اصلی‌ترین چالش‌های اساسی سازمان‌ها، مدیریت و بهینه‌سازی دسترسی‌ها به برنامه‌های سازمانی در فضای ابری است. به‌روزرسانی FortiOS امکاناتی از جمله منیت و عملکرد بهینه در فضای Multi-Cloud، مدیریت متمرکز ابرهای ترکیبی، مقیاس‌گذاری خودکار هنگام استفاده از منابع، امکان تعادل بار به‌صورت پویا و مشاهده تجربه کاربری در سراسر محیط ابری را فراهم می‌کند.

تقویت NOC/SOC

در به‌روزرسانی FortiOS با یک‌پارچه‌سازی FortiManager و FortiAnalyzer و تجمیع آن‌ها در یک قالب واحد، عملکرد تیم‌های امنیتی در مراکز عملیات شبکه (NOC) و مراکز عملیات امنیت (SOC) بهبود می‌یابد.

چرا به‌روزرسانی FortiOS مهم است؟|گسترش ویژگی‌های اتوماسیون

در به‌روزرسانی FortiOS ساده‌سازی اجرای سیستم‌های جدید ارائه می‌شود. ویژگی رتبه‌بندی امنیتی این شرکت به‌صورت خودکار در پس‌زمینه به‌روزرسانی‌ها پیاده‌سازی می‌شود. در واقع در این شرایط سیستم به‌صورت خودکار بهترین روش‌های خاص را بررسی کرده و نقص‌ها را به شکل اتوماتیک حذف می‌کند.

در به‌روزرسانی جدید امکان فیلترکردن اطلاعات به شیوه کاربرپسند و آنالیز سریع مسائل پیاده‌سازی شده است. ضمن این که اتصالات را با ServiceNow و سیستم‌های مختلف SOAR (ارکستراسیون امنیت و پاسخ خودکار) ایجاد کرده و اطلاعات دقیق‌تری ارائه می‌کند.

 

کاوش پردازان برسا

 

مطالب مرتبط 

5 دلیل برای انتخاب فایروال فورتی نت 1000F

نگاهی به فایروال Fortinet و بررسی قابلیت WAF

 

چرا به‌روزرسانی FortiOS مهم است؟|برطرف‌شدن آسیب‌پذیری‌ها

در طول ارائه سیستم‌عامل FortiOS آسیب‌پذیری‌هایی کشف شد که در به‌روزرسانی‌ها چنین مشکلاتی برطرف شد. مهم‌ترین مشکلات و آسیب‌پذیری‌های کشف شده در این مدت عبارت‌اند از:

نقص در SSL VPN

اولین آسیب‌پذیری کشف شده در فورتی گیت نقص در SSL VPN بود. این مشکل به عامل مهاجم اجازه می‌دهد تا احراز هویت دومرحله‌ای را دور زده و بدون نیاز به نام کاربری یا رمز عبور معتبر به دستگاه دسترسی پیدا کند. SSL VPN اغلب توسط مشاغل برای ارائه دسترسی ریموت به کارمندان و شرکا مورداستفاده قرار می‌گیرد، به همین دلیل پیامدهای امنیتی این آسیب‌پذیری بسیار قابل‌توجه است.

CVE-2024-21762 یک آسیب‌پذیری Out-of-bounds write، daemon VPN SSL در FortiOS به شمار می‌رود. با وجود چنین مشکلی یک مهاجم از راه دور و احراز هویت نشده می‌تواند با ارسال درخواست‌های HTTP ساخته شده ویژه از دستگاه آسیب‌پذیری که SSL VPN را فعال کرده است، سوءاستفاده کند. این باگ امنیتی که امتیاز CVSS ۹.۶ به آن اختصاص‌یافته است با شماره مرجع CVE-2024-21762 ردیابی می‌شود و به مهاجم اجازه اجرای دستورات دلخواهش را از راه دور می‌دهد. فورتی نت در به‌روزرسانی جدید آسیب‌پذیری خطرناکی را در FortiOS SSL VPN برطرف کرده است.

نقطه‌ضعف در رابط وب دستگاه

دومین موردی که به‌عنوان آسیب‌پذیری در سیستم فورتی گیت کشف شد، نقطه‌ضعف موجود در رابط وب دستگاه بود. این مشکل نیز به مهاجم اجازه می‌دهد تا کد دلخواه را روی دستگاه اجرا کرده و به طور بالقوه امنیت شبکه را به خطر اندازد. ضمن این که عامل مهاجم می‌تواند به اطلاعات حساس دسترسی آسانی داشته باشد.

نقص در سیستم‌عامل

سومین آسیب‌پذیری کشف شده در فورتی گیت نقص در سیستم‌عامل FortiOS دستگاه بود. با وجود این آسیب‌پذیری عامل مهاجم اجازه دسترسی غیرمجاز به دستگاه و اجرای کد دلخواه را بر روی آن را دارد، به‌این‌ترتیب امنیت کل شبکه را به خطر می‌افتد.

برای رفع این آسیب‌پذیری‌ها، کمپانی فورتینت، به‌روزرسانی سیستم‌عامل را در چندین مرحله منتشر کرد تا مشکلات امنیتی برطرف شود.

FortiOS 7.2

بیش از 20 سال اولویت دادن به تحقیق و توسعه ، شرکت فورتی نت را به عنوان نیروی محرکه نوآوری در امنیت سایبری قرار داده است و با انتشار FortiOS 7.2 ، استانداردهای صنعتی جدیدی را برای امنیت شبکه های همگرا تعیین می کند.

FortiOS 7.2 راه حل های SD-Branch، ZTNA و SASE را برای ارائه کامل ترین و ساده ترین تجربه شتاب دیجیتالی بهبود می بخشد.

برای دستیابی به اتوماسیون انتها به انتها ، FortiOS 7.2 توانایی ادغام چندین محصول امنیتی حتی در سطح حمله در حال گسترش را دارد.
رویکرد شبکه‌ای مبتنی بر امنیت فورتی نت به‌طور منحصربه‌فردی برای فناوری‌های شبکه مدرن در تمامی لبه‌های شبکه طراحی شده است. که با این قابلیت می توان عملکردهای امنیتی مبتنی بر هوش مصنوعی را برای فعال کردن شتاب دیجیتال ایمن تعبیه کرد. FortiOS 7.2 بیشتر همگرایی شبکه و امنیت را در سراسر NGFW، SD-WAN، LAN Edge، 5G، ZTNA و موارد دیگر اجرا می کند.

SD-Branch: کامل ترین راه حل صنعت برای ایمن سازی انشعاب از لبه WAN به لبه LAN شامل 5G Wireless WAN، SD-WAN، امنیت NGFW و تجهیزات LAN در یک راه حل همگرا می باشد. FortiOS 7.2 ویژگی‌های استقرار خودکار و هماهنگ‌سازی اضافی را برای راه‌اندازی و مدیریت شبکه‌های شعب در مقیاس جهانی حتی ساده‌تر و ایمن‌تر معرفی می‌کند.

FortiOS 7.2 ، فایروال فورتیگیت FortiGate را به اولین فایروال نسل بعدی که از HTTP/3.0 پشتیبانی می کند و دید و محافظت بیشتری را برای استانداردهای HTTP در حال ظهور ارائه می دهد تبدیل می کند .فورتیگیت های نسل جدید ، سرعت مورد نیاز شتاب دیجیتال را نوید می دهند.

کاوش پردازان برسا

سخن پایانی 

چرا به‌روزرسانی FortiOS مهم است؟ برای رفع مشکلات، به‌روزرسانی FortiOS را جدی بگیرید!

FortiOS یک انتخاب ایده‌آل برای سازمان‌هایی است که به دنبال یک سیستم عامل امنیتی جامع، قدرتمند و آسان برای مدیریت هستند. FortiOS با طیف وسیعی از ویژگی‌های امنیتی و شبکه‌ای، می‌تواند به شما کمک کند تا از سازمان خود در برابر تهدیدات سایبری امروزی محافظت کنید.

سوالات متداول 

1-مزایای استفاده از FortiOS چیست؟

  • امنیت جامع: محافظت از کل زیرساخت شما در برابر طیف گسترده‌ای از تهدیدات سایبری
  • عملکرد بالا: مقیاس‌پذیری برای ارائه عملکرد بالا حتی در چالش‌برانگیزترین محیط‌ها
  • مدیریت آسان: کنسول مدیریتی یکپارچه برای مدیریت آسان تمام دستگاه‌های امنیتی Fortinet
  • قابلیت انعطاف‌پذیری: استقرار در انواع محیط‌ها، از جمله سازمان‌های کوچک و بزرگ، محیط‌های محلی، ابری و هیبریدی

2-چگونه می‌توانم FortiOS را خریداری کنم؟

FortiOS را می‌توان از طریق شرکت مهندسی کاوش پردازان برسا خریداری کرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر و گرفتن مشاوره رایگان از کارشناسات متخصص، با ما تماس بگیرید .

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *