LTO چیست؟ 1

LTO چیست؟

LTO چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟ 

در این مقاله از کاوش پردازان برسا به بررسی مفهوم LTO چیست؟ و چه زمانی به آن نیاز دارید میپردازیم . LTO که به اختصار Linear Tape-Open گفته می شود، یک سیستم داده مبتنی بر نوار است که به طور خاص برای ذخیره و بازیابی فایل ها طراحی شده است.

رسانه های LTO ظرفیت ذخیره سازی عظیمی را ارائه می دهند، به طوری که نسل فعلی 18 ترابایت در هر نوار را در خود جای می دهد. خود نوارها عمر مفید بیش از 30 سال دارند. بنابراین، از کجا بفهمیم که به LTO نیاز دارید؟

هارد دیسک ها برای بایگانی مناسب نیستند ذخیره سازی سنتی روی دیسک سخت مزایای زیادی را ارائه می دهد. هارد دیسک ها ظرفیت عظیمی (تا 18 ترابایت) دارند و مقرون به صرفه هستند.

با این حال، هارد دیسک ها معایب جدی دارند: پتانسیل خرابی مکانیکی، اجزای شکننده، وزن، تولید گرما و عمر مفید کلی محدود (حدود هفت سال). تصور کنید از دست دادن 18 ترابایت اطلاعات به طور همزمان در یک خرابی چقدر ویرانگر خواهد بود! در حالی که هارد دیسک ها همچنان برای ذخیره سازی پروژه های جاری انتخابی عالی هستند، اما برای راه حل بلندمدت ایده آل نیستند.

بسیاری از متخصصان به طور روزانه روی ذخیره سازی اطلاعات بر روی نوار (Tape-based storage) تکیه می کنند. این روش ذخیره سازی، یک روش امتحان شده و مطمئن است که قدمتی به اندازه خود رایانه دارد.

کاوش پردازان برسا

 

مطالب مرتبط 

اهمیت استوریج PowerScale برای مقابله با داده‌های بدون ساختار

ویژگی‌های سوئیچ های جدید سری MDS سیسکو

نحوه ی عملکرد LTO

نحوه عملکرد نوارخوان: اگر از یک برنامه LTFS یا مبتنی بر LTFS استفاده می کنید، رسانه LTO دقیقاً مانند هر هارد دیسک خارجی یا حجم شبکه بر روی رایانه های Mac سوار می شود. برنامه Finder نوار را به عنوان فضای ذخیره سازی “می بیند”. در حالی که می توانید در سطح Finder با LTO تعامل داشته باشید (با کشیدن فایل ها به LTO یا بازیابی آنها با کشیدن به دسکتاپ)، بهتر است برای تعامل با نوار از یک برنامه LTO استفاده کنید.

نرم افزارهای LTO مانند OWC ArGest Backup برای بازیابی آسان تر و خودکار، کاتالوگ هایی از داده های شما ایجاد می کنند. پس از اتمام کار، کافیست نماد LTO را روی دسکتاپ به سطل زباله در Dock بکشید تا نوار از دستگاه خارج شود.

گردش کار LTO از سه جزء تشکیل شده است:

یک دستگاه LTO برای خواندن و نوشتن نوارها، یک رابط برای اتصال دستگاه به رایانه و رسانه نوار LTO.

سخت افزار دستگاه حداقل است و کاملاً شبیه به محفظه هارد دیسک دسکتاپ یا یک کیس کوچک رایانه است. نوارها مانند دستگاه VCR از طریق یک شکاف مکانیکی در جلوی دستگاه بارگیری می شوند.

تاندربولت

تاندربولت یک راه ویژه راحت برای اتصال به سخت افزار LTO است. OWC Mercury Pro LTO دارای یک دستگاه LTO با رابط تاندربولت در یک بسته واحد است. به سادگی آن را به یک تاندربولت 3 اپل مک یا تاندربولت 3 ویندوز کامپیوتر وصل کنید، درایورهای دستگاه و ابزارهای سیستمی مورد نیاز سیستم خود را نصب کنید، و شما آماده شروع خواندن و نوشتن نوارها هستید.

آداپتورهای تاندربولت 3 به تاندربولت یا تاندربولت 2 نیز با OWC Mercury Pro LTO سازگار هستند. از آنجایی که تاندربولت روی یک باس کار می کند، می توانید با استفاده از اتصال درگاه نمایشگر موجود، یک نمایشگر را از سخت افزار LTO جدا کنید. تاندربولت تنها رابطی نیست که درایوهای LTO از آن پشتیبانی می کنند؛ اتصالات SAS در سیستم های مبتنی بر برج بسیار رایج هستند. با این حال، دستگاه های LTO با قابلیت تاندربولت راحت تر هستند زیرا نیازی به خرید سخت افزار اضافی نیست.

نسل های LTO چیست؟

هر چند سال، نسل جدیدی از خواننده ها و رسانه ها منتشر می شود. LTO-1 در سال 2000 معرفی شد و از 100 گیگابایت در هر نوار پشتیبانی می کرد. LTO-8 در سال 2017 با پشتیبانی از 12 ترابایت در هر نوار معرفی شد. یک دستگاه LTO-8 می تواند نسل فعلی و یک نسل قبلی از رسانه ها، یعنی LTO-7 و LTO-8 را بخواند و بنویسد.

LTO-9 در سال 2020 با پشتیبانی از 18 ترابایت در هر نوار، 50 درصد افزایش نسبت به LTO-8 معرفی شد. LTO-9 از یک نسل سازگاری با گذشته پشتیبانی می کند، بنابراین قادر به خواندن و نوشتن روی کارتریج های LTO-8 است.

کاوش پردازان برسا

LTO چیست؟|قانون پشتیبان گیری 3-2-1

برای به حداقل رساندن خرابی های بالقوه داده، شرکت های تولید کننده محتوا مانند نتفلیکس، قانون 3-2-1 را اتخاذ کرده اند. این قانون شامل موارد زیر است:

سه نسخه از رسانه 

یک نسخه کاری که به طور روزانه از آن استفاده می کنید، به دنبال دو نسخه پشتیبان که خارج از سیستم اصلی شما نگهداری می شوند.

دو نوع مختلف رسانه

رسانه های ذخیره سازی شامل هارد دیسک ها، درایوهای حالت جامد، رسانه های نوری مانند BluRay یا DVD، دستگاه های حافظه فلش و/یا LTO. با تنوع بخشیدن به انواع ذخیره سازی، به احتمال زیاد زمان هر خرابی را جبران می کنید زیرا هر رسانه عمر مفید و آسیب پذیری خاص خود را دارد.

یک مکان خارج از سایت

در نهایت، یک مکان خارج از سایت برای کاهش اثرات یک فاجعه محیطی مانند آتش سوزی یا سیل است.

کاوش پردازان برسا

مقایسه LTO با سایر فناوری‌های ذخیره‌سازی مثل هاردها و SSDها

در جدول زیر به صورت خلاصه، مزایا و معایب LTO ها را با سایر فناوری‌های ذخیره‌سازی مانند هاردها و SSDها بررسی کرده‌ایم:

HDDSSDLTOویژگی
سرعت دسترسی بالا، قابلیت جابه‌جایی بالا، مقاومت در برابر ضربه و شوکسرعت دسترسی بسیار بالا، قابلیت جابه‌جایی بالا، مقاومت در برابر ضربه و شوکظرفیت بالا، قیمت مقرون به صرفه، عملکرد قابل اعتمادمزایا
ظرفیت کمتر، قیمت بالاتر، عملکرد کمتر قابل اعتماد، آنلاین بودن (آسیب‌پذیری بیشتر در برابر حمله‌های سایبری)ظرفیت کمتر، قیمت بیشتر نسبت به LTO و HDD، ماندگاری اطلاعات کمترسرعت دسترسی کند، قابلیت جابه‌جایی محدود، مقاومت کم در برابر برخی مشکلاتمعایب
برنامه‌هایی که نیاز به سرعت نه چندان زیاد، قابلیت جابه‌جایی خوب و مقاومت در برابر شوک دارندبرنامه‌هایی که نیاز به سرعت دسترسی بسیار بالا، قابلیت جابه‌جایی بالا و مقاومت در برابر ضربه و شوک دارندبرنامه‌هایی که نیاز به ظرفیت بالا، قیمت مقرون به صرفه و عملکرد قابل اعتماد دارندکاربرد

LTO چیست؟|مزایای استفاده از  LTO

امنیت

آیا مسئولیت امنیت و نگهداری فایل ها و اسناد دیجیتال را بر عهده دارید؟ اگر پاسخ مثبت است، LTO نسبت به ذخیره سازی ابری یک رقیب قدرتمند است. با ذخیره سازی فیزیکی و محلی تمام رسانه ها، احتمال حمله باج افزار یا قطعی سرویس کاهش می یابد. بعلاوه، اگر برای پشتیبان گیری از داده های سازمان برای رعایت الزامات انطباق خاص – Sarbanes-Oxley، HIPAA، FISMA، ISO 27001 و غیره – نیاز به راه حلی دارید، راه حل عالی است.

کنترل نسخه

بسیاری از نرم افزارهای نویسندگی LTO، از جمله OWC ArGest Backup، از کنترل نسخه پشتیبانی می کنند – این بدان معناست که با کار بر روی پروژه مشتری در طول ماه ها، نرم افزار بایگانی بدون تکرار غیرضروری دارایی های بدون تأثیر، از پشتیبان گیری اسناد در هر بار به روز رسانی آنها اطلاع دارد.

عمر مفید

آیا مشتریان بلندمدت دارید و انتظار دارید برای سال های آینده تجارت خود را تکرار کنید؟ با عمر مفید 30 سال، رسانه LTO برای ایجاد آرشیوهای عمیق آفلاین از داده های مهمی که نیاز به نگهداری بلندمدت، قابل اعتماد و امن به مدت 5 سال یا بیشتر دارند، ایده آل است. با سرعت Thunderbolt 3 و عملکرد plug-and-play، به دست آوردن دارایی از پروژه های قبلی می تواند به سرعت و به طور دقیق انجام شود.

هزینه

آیا به طور مداوم هارد دیسک خریداری می کنید تا فقط به سرعت به ظرفیت آنها برسید؟ هزینه LTO به ازای هر نوار پس از سرمایه گذاری اولیه با سخت افزار دستگاه جذاب است. نوارهای قابل جابجایی فضای کمی اشغال می کنند و به منبع تغذیه یا کابلی نیاز ندارند.علاوه بر این، اگر برای بازیابی فاجعه به جداسازی جغرافیایی پرهزینه سیستم ها و نسخه های داده نیاز دارید، LTO راه حل مناسبی است.

قابلیت ارتقاء

احتمالاً داده هایی که در محل کار تولید می کنید، با ارزش ترین دارایی در کسب و کار شما هستند. به همین دلیل، رویه های بایگانی امن و قابل اعتماد ضروری است. LTO گزینه ای جذاب برای مشاغلی است که به دنبال رشد در اندازه و داشتن یک راه حل پشتیبان گیری IT قوی هستند.

و اگر کاشت اولیه داده های حجیم – صدها ترابایت – به سرویس های ابری و تکثیر کند است یا زمان زیادی طول می کشد تا عملی شود، LTO یک بار دیگر راه حل عالی است.

معایب فناوری LTO چیست؟

در شرایطی که فناوری فوق مزایای قابل توجهی در اختیار سازمان‌ها قرار می‌دهد، اما معایبی نیز دارد. از جمله معایب LTO به موارد زیر باید اشاره کرد:

سرعت دسترسی کند

سرعت دسترسی به داده‌های ذخیره‌شده روی نوار LTO نسبت به سایر فناوری‌های ذخیره‌سازی داده‌ها مثل SSDها کندتر است. این امر LTO را برای برنامه‌هایی که نیاز به دسترسی سریع به داده‌ها دارند، مانند پردازش داده‌های بلادرنگ، غیر قابل استفاده می‌کند.

قابلیت انتقال محدود

نوار LTO به یک رسانه فیزیکی مخصوص نیاز دارد که باید به صورت فیزیکی از یک مکان به مکان دیگر منتقل شود. این امر می‌تواند قابلیت جابه‌جایی LTO را محدود کند.

مقاومت در برابر شوک و میدان‌های مغناطیسی

نوار LTO نسبت به سایر رسانه‌های ذخیره‌سازی داده‌ها، مانند هارد دیسک‌ها و SSDها، مقاومت کمتری در برابر شوک دارد. در صورتی که میدان مغناطیسی در نزدیکی نوارها داشته باشد، احتمال از دست رفتن اطلاعات زیاد است. این امر می‌تواند خطر آسیب دیدن داده‌های ذخیره‌شده روی نوار LTO را افزایش دهد.

سخن پایانی

LTO یک راه حل ذخیره سازی با قابلیت اطمینان بالا، بادوام و مقرون به صرفه است که برای طیف گسترده ای از نیازهای ذخیره سازی مناسب است. چه به دنبال راهی برای پشتیبان گیری از داده های حساس خود باشید، چه به دنبال بایگانی بلندمدت باشید یا به سادگی نیاز به ذخیره سازی حجم زیادی از داده ها داشته باشید، LTO یک گزینه عالی است.

سوالات متداول

1- چرا باید از LTO استفاده کنم؟

LTO یک راه حل ذخیره سازی با قابلیت اطمینان بالا، بادوام و مقرون به صرفه است که برای طیف گسترده ای از نیازهای ذخیره سازی مناسب است. برخی از مزایای استفاده از LTO عبارتند از:

دوام: نوارهای LTO در برابر گردوغبار، کثیفی و رطوبت مقاوم هستند. آنها می‌توانند در شرایط سخت محیطی ذخیره شوند.

ظرفیت ذخیره‌سازی بالا: نوارهای LTO می‌توانند حجم زیادی از داده‌ها را ذخیره کنند. جدیدترین نوارهای LTO می‌توانند تا ۱۸ ترابایت داده ذخیره کنند.

سرعت انتقال داده سریع: نوارهای LTO می‌توانند داده‌ها را با سرعت سریع انتقال دهند. جدیدترین نوارهای LTO می‌توانند داده‌ها را با سرعت تا ۲.۵ گیگابایت در ثانیه انتقال دهند.

عمر طولانی: نوارهای LTO عمر مفیدی تا ۳۰ سال دارند.

2- چه کسانی از LTO استفاده می‌کنند؟

شرکت‌های مراقبت‌های بهداشتی: شرکت‌های مراقبت‌های بهداشتی از LTO برای پشتیبان‌گیری و بایگانی سوابق پزشکی و سایر داده‌های حساس استفاده می‌کنند.

کسب‌وکارهای کوچک: کسب‌وکارهای کوچک از LTO برای پشتیبان‌گیری از داده‌های خود و محافظت از آنها در برابر ازدست‌دادن داده استفاده می‌کنند.

 

اگر به دنبال یک راه‌حل برای ذخیره‌سازی قابل‌اعتماد، بادوام و مقرون‌به‌صرفه هستید و LTO را در نظر گرفته‌اید، با مشاوران متخصص کاوش پردازان برسا تماس گرفته و از مشاوره رایگان برخوردار شوید تا مطمئن ترین انتخاب را داشته باشید .

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *