سی پی یو سرور زئون XEON 1

سی پی یو سرور زئون XEON

قدرت پردازش مسئله ای است که از ابتدای ساخته شدن کامپیوتر ها مورد توجه خیلی از افراد و به طور کلی مورد توجه صنعت کامپیوتر قرار گرفته است. اینکه یک سیستم می تواند چه میزان از اطلاعات را در یک واحد زمانی خاص پردازش کند و چه کارایی ای را به ما بدهد از اصلی ترین مباحث رایانه است که بحث های زیادی را به راه انداخته است.

با ورود شبکه و تاثیرات آن دنیای کامپیوتر ها تغییر ناگهانی ای کرده است، و این قدرت پردازشی جهتی تازه پیدا کرد.این جهت گیری تا جایی پیش رفت که توجه از پردازنده های پرقدرتی که روی یک کامپیوتر مین فریم نصب میشود به سمت سرورها و پردازنده های سروری با قدرت های پردازشی عظیمی، معطوف شد. قدرت هایی مانند سی پی یو سرور زئون.

پردازش شبکه ای و پردازش های روی سرور

پردازش شبکه ای و پردازش های روی سرور، مفاهیم تازه ای را به مفهوم قدرت پردازش عرضه کردند. البته ماهیت این پردازش هیچ تغییری پیدا نکرده بود. بلکه نیاز به پردازش سریعتر، اولویت بندی های بهتر، و همینطور کنترل بیشتر روی پردازنده های شبکه ای داشت.

پس معماری های جدیدی مانند استفاده از دو پردازنده سروری به صورت همزمان به این امر اضافه گردید. یکی از قهرمان های بلامنازع عرصه رقابت در پردازنده های مورد استفاده در سرور، سی پی یو سرور زئون است. در ادامه این مطلب با این پردازنده بیشتر آشنا خواهیم شد.

سی پی یو سرور زئون، یک قدرت پردازشی خارق العاده

شرکت اینتل یکی از قدیمی ترین و بزرگترین تولید کنندگان پردازنده در جهان است و میتوان به جرات گفت که حتی کسانی که از کامپیوتر و رایانه هیچ اطلاعی ندارند نیز بارها نام این شرکت عظیم را شنیده اند. در بین محصولات متعددی که این شرکت تولید میکند، پردازنده هایی به چشم میخورند که برای پردازش های سطح سرور تولید شده اند.

البته باید توجه داشت این به این معنی نیست که نمیتوان آنها را در سیستم های تک کاربره و مادربرد های نیمه حرفه ای به کار گرفت. بلکه آن ها برای پردازش های مداوم و مستمر که روی سرور به صورت دائمی انجام می پذیرد بهینه سازی شده و می توانند عملکرد بهتری را داشته باشند.

پردازنده سرور HP

از این دسته پردازنده ها می توان پردازنده های Atom و همینطور Xeon را نام برد. دو مدل قدرتمند از پردازنده های اینتل که از دیر باز مسئولیت پردازش های شبکه ای را برعهده داشته و از پس آن ها به خوبی بر آمده اند. البته باید توجه داشت که پردازنده های Atom به صورت عمومی در رده پایین تری از Xeon قرار میگیرند و قدرت سی پی یو سرور زئون به صورت کلی و نه در موارد خاص از پردازنده های سری اتم بیشتر است.

اجازه دهید در ابتدا به بررسی پیشینه این پردازنده بپردازیم و ببینیم که چه مسیری را تا رسیدن به قله های موفقیت امروزی طی کرده است.

سی پی یو سرور زئون، بیست سال تجربه در پردازش

هر ساله مدل‌های جدیدی از این سری پردازنده منتشر میشود. اما شروع سری زئون به بیست و دو سال پیش یعنی سال 1998 باز میگردد. در این سال اولین مدل از سی پی یو سرور زئون با نام اختصاری Drake به بازار عرضه شد. این پردازنده یک پردازنده تک هسته‎‌ای بود و در سرورهایی با 4 و یا 8 سوکت برای پردازنده بکار گرفته میشود تا بتواند بازدهی خوبی داشته باشد. اولین محصول از سری زئون تقریبا کار خود را خوب انجام میداد اما نیاز به بهبود کاملا حس میشد.

 

مشخصات فنی و ویژگی های انواع محصولات سی پی یو سرور

 

 

intel xeon platinum 9200 processor

تاریخچه کوتاهی از سی پی یو سرور XEON

اولین سی پی یو سرور زئون دو هسته ای با نام تجاری  Paxville و پس از انتشار 12 مدل پردازنده زئون در سال 2002 روانه بازار گردید. پس از آن تا انتشار پردازنده Clovertown در سال 2006 پردازنده های سرور زئون از همین دو هسته بهره می بردند.  Clovertown اولین پردازنده چهار هسته ای از این پردازنده بود. البته محبوبیت این پردازنده بخاطر تعداد بالای هسته پردازشی خیلی دوامی نداشت زیرا مدل های دو هسته دیگر ارائه شده، که برای موارد خاص بهینه سازی شده بودند و با دقت در انتخاب علاوه بر کیفیت بالا صرفه اقتصادی خوبی را نیز فراهم میکردند، طرفداران بیشتری داشتند.

در سال 2010 سری زئون پردازنده Beckton را روانه بازار کرد که سه مدل پردازنده 4، 6 و همینطور 8 هسته ای را شامل میشد. بر اساس نیاز امکان انتخاب هر یک از آنها وجود داشت. این اولین مدل پر هسته از پردازنده های زئون بشمار می آمد. از سال 2010 تا 2020 مدل های مختلف و بسیاری با تعداد پردازنده های بالا منتشر شدند که هر کدام از آنها چند ورژن مختلف برای کارهای مختلف داشتند، پردازنده Westmere-EX با 10 هسته در سال 2011، پردازنده Ivy Bridge-EX با 15 هسته در سال 2014 و پردازنده Haswell-EX با 18 هسته در سال 2015 جزو این پردازنده های پر هسته به شمار می روند.

intel xeon scalable processor

جدیدترین پردازنده منتشر شده از سری زئون:

Cooper Lake-SP با 28 هسته پردازشی در ماه ژوئن سال 2020 منتشر گردیده است. تا کنون 54 مدل توزیع مختلف از سری زئون معرفی گردیده است. که در ادامه به علت این فراوانی خواهیم پرداخت.

تغییر کاربرد سی پی یو سرور XEON در مدل های مختلف

همانطور که در بخش قبلی گفتیم،  54 توزیع از CPU Xeon وجود دارد!.

اما علت این فراوانی در چیست!؟

میتوان مشاهده کرد که ظرف مدت یکسال شش مدل پردازنده به بازار عرضه شده است. مطمئنا علت نمیتواند پیشرفت خیلی سریع فناوری این پردازنده ها باشد. بلکه هر کدام از این پردازنده ها برای کار خاصی بهینه سازی شده و در موارد پردازشی خاصی پاسخگوی نیاز های مختلف هستند. اینتل به تولید یک پردازنده با قدرت پردازشی فوق العاده که پاسخگوی تمامی نیازها باشد بسنده نکرد، و این پردازنده را برای موارد مختلف مانند پردازش های محاسباتی، رندرگیری از تصاویر، پردازش موازی، هوش مصنوعی و بسیاری زمینه های دیگر بصورت تخصصی بهینه سازی کرد.

سی پی یو سرور اینتل زئون

تحلیلگران شبکه میتوانند با تحلیل کار مورد نیاز شبکه و یا سیستمهای شخصی و رومیزی خود و بنا به کاری که میخواهند انجام دهند با انتخاب مدل درست پردازنده سود مالی و فنی خوبی را بدست آورند.

توزیع های مختلف سی پی یو سرور زئون عموما خود را در بازار و در کاربرد موفق نشان داده اند. به ندرت مواردی مشاهده شده که سی پی یو سرور زئون از پس بار پردازشی آن بر نیامده باشد. البته این بغیر از مواردی است که از پردازنده نامناسب در جای نامناسب استفاده شده باشد.

معماری ویژه سی پی یو سرور زئون

بدیهی است که معماری استفاده در CPU سرور زئون باید با سی‌پی‌یو های معمولی متفاوت باشد. البته سی پی یو سرور زئون از معماری Sand Bridge استفاده میکند که در سایر پردازنده ها مورد استفاده قرار میگیرد. اما برای رفع کرش ها و ارورهای احتمالی تغییرات اساسی روی آن اعمال شده است. نتایج آزمایش ها نشان میدهد که در شرایط پردازشی یکسان و زیر بار پردازشی اعمال شده برابر، کرش ها و هنگ کردن سی پی یو سرور زئون به شدت پایین تر بوده است.

سی پی یو سرور intel xeon

ویژگی های اصلی معماری مبتنی بر شبکه CPU سرور زئون را میتوان به صورت زیر فهرست بندی کرد:

  • حافظه cash:حافظه کش سی پی یو سرور زئون تا چند برابر بیشتر از سایر پردازنده‌های معمولی لحاظ شده است. که این در روان بودن پردازش بسیار موثر است.
  • پشتیبانی از رم: سی پی یو سرور زئون قابلیت پشتیبانی از بیش از 700 گیگابایت رم را دارد، که کمتر پردازنده ای قادر به پشتیبانی از این مقدار است. همینطور اسلاتهای رم پشتیبانی شده توسط این سری پردازنده نیز فوق العاده بیشتر از سایر پردازنده ها است.
  • قابلیت سازگاری با پردازنده دوم: سی پی یو سرور زئون و بطور کلی تمام پردازنده های سروری قابلیتی به نام QPI دارند که بوسیله آن می‌توانند در کنار یک پردازنده دیگر روی یک مادربرد به صورت موازی به کار گرفته شوند.
  • تکنولوژی های ویژه: Intel Direct IO و Integrated IO دو تکنولوژی معرفی شده توسط اینتل برای بالا بردن بازدهی ورود و خروج اطلاعات به پردازنده است که باعث بالا رفتن بهره وری : سی پی یو سرور زئون شده است.
  • اصلاح خطاهای حافظه: این پردازنده توانایی این را دارد تا با استفاده از مکانیزم ECC Memory خطا های ایجاد شده را در حافظه کاهش دهد.

بطور کلی میتوان گفت:

بهینه سازی خارق العاده ای روی معماری سی پی یو سرور زئون صورت گرفته است تا وضعیت بهره وری آن را بهبود ببخشد و گزینه مناسبی برای خرید سی پی یو سرور در اخیارتان بگذارد. با بررسی کارایی CPU Xeon میتوان نتیجه گرفت که این اعمال انجام گرفته کاملا موفق بوده و ظاهرا اینتل به هدف خود برای ساخت یک محصول کامل برای استفاده در پردازش های شبکه‌ای دست پیدا کرده است.

معرفی سری پردازنده‌های کنونی

همانگونه که گفته شد مدل‌های زیادی از cpu سرور زئون وجود دارد، اما برای خرید سی پی یو سرور باید به سراغ کدام یک از آنها رفت!؟ اجازه دهید تا در ادامه به بررسی دسته‌های مختلف پردازنده که اکنون میتواند توسط شما مورد استفاده قرار گیرد بپردازیم.

پردازنده‌های مقیاس پذیر Xeon

یکی از جدیدترین توزیع هایی است که سری پردازنده های زئون معرفی نموده است. پردازنده های این نوع با چهار رنگ از یکدیگر متمایز میگردند. پردازش Real-time، قابلیت اطمینان بالا، بهینه سازی زمان و همینطور کاربرد حرفه‌ای برای زمینه‌های تخصصی از ویژگی‌های کلی این سری عنوان شده است.

سی پی یو سرور intel xeon

پردازنده پلاتین:

یکی از قدرتمندترین و حرفه‌ای ترین انواع سی پی یو سرور زئون می‌باشد. این پردازنده قدرتمند هیبریدی دارای هوش مصنوعی برای بهینه انجام دادن پردازش ها و همینطور اولویت بندی آن ها است که بازدهی سیستم را به شدت بالا می برد. همچنین می توان از آن در سیستم هایی با چند سرور کلود بصورت همزمان استفاده کرد همچنین قابلیت استفاده بصورت  2 تایی، 4 تایی و 8 تایی روی یک سرور را دارند.

 پردازنده طلایی:

دومین عضو از خانواده مقیاس پذیر زئون با قدرت پردازشی بالا، و بهینه سازی شده برای حجم کاری بالا در سازمانهای بزرگ و پردازش های سنگین است. ویژگی‌های کار با حافظه رم در این مدل تقویت شده و قابلیت استفاده بهینه از حافظه را دارد. همینطور میتوان آن را بصورت دوتایی و چهارتایی روی سرور به خدمت گرفت.

پردازنده نقره ای:

این پردازنده قوی با قابلیت بهینه سازی پردازش و همینطور مصرف انرژی بهینه، برای سیستم ها و شبکه‌هایی با اندازه متوسط توصیه شده است. سرعت کار با حافظه در این پردازنده ها بهبود یافته است. اما کارایی آنها به اندازه مدل‌های قبلی نمی باشد.

پردازنده برنزی:

نوع اقتصادی و کوچکترین عضو خانواده مقیاس پذیر زئون. این پردازنده قابلیتهای بسیار مفیدی را برای شبکه‌های کوچک و کسب و کارهای کوچک فراهم میکند. ایمنی خوبی در برابر خرابی داشته و همینطور میتواند به صورت دوتایی روی سرورها پیکربندی شده و مورد استفاده قرار بگیرد.

پردازنده سری D

یک پردازنده تخصصی و قدرتمند که برای کاربردهای خاص طراحی شده است. این پردازنده نسبت به کار پردازشی که انجام میدهید انرژی بسیار کمی را مصرف میکند. این پردازنده که برای دستگاه های بزرگ بصورت نهفته و تعبیه شده قرار میگیرد میتواند براحتی پردازش‌های تحت شبکه را به انجام برساند.

از کاربردهای این سری پردازنده‌ها میتوان پردازش های فضایی بزرگ و همینطور استفاده در فضاپیماها را نام برد.

پردازنده سری W

این نوع از cpu سرور زئون برای کاربرد های کنترلی و تحمل جریان کاری اصلی شبکه طراحی شده و زیر بار محاسباتی سنگین عملکرد های بسیار خوبی را از خود نشان می دهند. همینطور ویژگی های زیادی برای بالا بردن کیفیت سخت افزار و کنترل سخت افزار کل سیستم دارند که با تنظیم بار کاری از خرابی دستگاه در بخشهای ضعیف تر جلوگیری می کنند.

CPU سرور intel xeon

کاربردهای این پردازنده را میتوان در امور گرافیکی و رندر تصاویر، در کنترل شبکه‌ها و همینطور استوریج ها بیشتر دانست.

پردازنده سری E

کاربرد اساسی این پردازنده در شبکه‌های سازمانی است و بهترین بازدهی را میتواند به شما ارائه کند. کنترل یک شبکه با قابلیت‌های متعدد کاری یکی از توانایی‌های بینظیر این سری از پردازنده زئون معرفی میگردد. همچنین برای کاربردهای سیار نیز یک گزینه مناسب میباشد و میتوان از آن بهره گرفت. شما میتوانید با استفاده از این پردازنده در سرور های ایستاده قدرت پردازشی بالای این پردازنده را بصورت تمام و کمال به خدمت بگیرید.

شرایط دریافت بهره حداکثری از این پردازنده نسبت به سایرین ساده تر بوده و می توان بهره بهتر را با امکانات کمتر شبکه از این سری پردازنده بدست آورد. همینطور این پردازنده قابلیت خوبی در کنترل خدمات ابری برای سازمان ها دارد. این به شما کمک می کند تا بتوانید روی شبکه سازمانی خود یک کلود قدرتمند و مفید را داشته باشید.

سی پی یو سرور زئون XEON

این پردازنده بصورت آنبرد گرافیک Ultra HD اینتل را نیز در اختیار شما خواهد گذاشت و می توانید بدون استفاده از کارت های گرافیک پر هزینه به یک گرافیک معقول و مناسب با کیفیت بالا، برای سرور خود دسترسی داشته باشید.

کلام آخر

سی پی یو سرور زئون را میتوان یکی از قدرتمند ترین سری پردازنده های تولید شده برای سرور ها دانست. این پردازنده های قدرتمند با امکانات باور نکردنی ای که در اختیار شما میگذارند، می توانند نیازتان را به صورت کامل برطرف کنند. در صورتی که قصد خرید سی پی یو سرور را دارید محصولات سری زئون یک گزینه مناسب است.

 اگر نیاز به مشورت دارید حتما با ما در ارتباط باشید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *